Haber Detayı
18 Mart 2019 - Pazartesi 14:41
 
BİR SERGİDEN TABLOLAR
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), Adanalı sanat severlere muhteşem bir klasik müzik konseri vermeye hazırlanıyor.
SANAT Haberi
BİR SERGİDEN TABLOLAR

22 Mart 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de, Büyükşehir Belediyesi Konser Salonun’da gerçekleşecek olan konseri, Adanalı sanat severlerin beğeniyle takip ettikleri orkestra şefi Lorenzo CASTRIOTA SKANDERBEG yönetecek.

 

Bu haftaki konserin solisti, 2014’te Londra’daki Kraliyet Müzik Akademisi Onursal Üyeliği ile dünya çapında seçkin müzisyen grubuna katılan korno sanatçısı Radovan VLATKOVİC, R.GLİERE’in “Korno Konçertosu” eserinin Adana’da ilk seslendirişini gerçekleştirecek.

 

ÇDSO, programın ikinci yarısında, Rus besteci Modest MUSSORGSKY’nin ressam arkadaşı Victor Harmann’ın ölümüyle sarsılıp, arkadaşının eserlerinden esinlenerek yazdığı “Bir Sergiden Tablolar” eserini sanat severlerin beğenisine sunacaklar.

             

ÇDSO:

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO,Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugün dışardan ek takviyeler ile 70 ‘e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde,  cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında klasik müzik konserleri vermektedir. ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: BİR, SERGİDEN, TABLOLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı