Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 15:57
 
ÇGC’den Mısır Polisine kınama
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Uluslararası hukuk normları hiçe sayılarak, AA’nın Kahire Bürosu’na baskın düzenleyen Mısır Polisinin uygulamasının basın özgürlüğüne yönelik bir saldırı olduğunu dile getirdi.
GÜNDEM Haberi
ÇGC’den Mısır Polisine kınama

Yönetim Kurulu adına bir açıklama yayınlayan Başkan Esendemir şunları kaydetti: “Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkilerden bağımsız olarak; bu uygulama kabul edilemez. Mısır polisinin yaptığı uygulama hukuki olmadığı gibi aynı zaman da basın özgürlüne bir saldırıdır. 

 

Olayın üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen gerek AA Genel Müdürlüğü’ne, gerek Mısır’daki Türkiye Büyükelçiliği yetkililerine ve gerekse de çalışanların ailelerine haber verilmemesi, 4 AA çalışanının nereye götürüldüğünün bildirilmemesi, uluslararası hukuk normlarına da aykırıdır. İnsan hak ve özgürlüklerine yönelik bu çirkin girişime bir an önce son verilmeli, AA’nın Kahire Bürosu’nda çalışanların bir an önce özgürlüklerine kavuş-ması sağlanmalıdır.

 

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti olarak basın özgürlüne yönelik bu girişimi kınıyor, gözaltına alınan ve hayatlarından endişe ettiğimiz AA Kahire Bürosu çalışanlarının bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.” 

 

                                                                                                                                                       

    YÖNETİM KURULU

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇGC’den, Mısır, Polisine, kınama,
Yorumlar
Haber Yazılımı