Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 23:18
 
Erken tanı ile kanseri yenmek mümkün
Prof. Dr. Çil; “Sebze ve meyveyi mevsiminde tüketin, tencere yemeğine dönün”
GÜNDEM Haberi
Erken tanı ile kanseri yenmek mümkün

ADANA / Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi,  " Kanser Haftası" nedeniyle renkli bir farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Şarkıların söylendiği etkinlikte, kanserden değil, geç kalınmasından korkulması gerektiğine vurgu yapıldı.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Koray Daş, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şubesi  işbirliği ile hastenenin konferans salonunda düzenlenen programın açılış konuşmasında; kanserin görüşme sıklığına dikkati çekti.

Doç. Dr. Koray Daş, “ Kanser konusunda farkındalık yapılabilmek amacıyla  insanların dikkatini çekebilmek için bu tarz organizasyonlar düzenleniyor. Aslında bizim ülkemizde değil tüm dünyada yapılıyor. Çünkü, hepimizin korktuğu bu hastalığın  erken teşhis ile önlenebildiği, sağlıklı bir hayatın olduğu kanıtlanmış durumda. Bu yüzden kanserle savaşta farkındalık oluşturma konusu çok önemlidir” dedi.

Psikiyatr Doç Dr. Yarkın Özenli ise, konuşmasında psikolojik desteğin kanser tedavisinde çok önemli olduğunun altını çizdi. Özenli,  hasta psikolojisinin tedavide önemli bir erken olduğunu, bu yüzden moralin yüksek tutulması gerektiğini ifade etti.

Kanserle Savaş Derneği Adana Şube Başkanı ve hastane hekimlerinden Prof. Dr. Timuçin Çil de konuşmasında, “Kanseri oluşmadan önlemek gerekiyor. Bu nedenle tencere yemeğine geri dönmemiz lazım. Her besinden almak ve sebze ile meyveleri mevsiminde tüketmeliyiz” dedi.

Konuşmaların ardından ‘Her Nota Bir İlaç olsun’ sloganıyla   müzik dinletisi yapıldı. Onkoloji tedavisi süren Zehra Mutlu adlı hastanın şarkı söylediği,  jinekolojik onkoloji kliniği doktoru Doç.Dr. Mehmet Ali Narin ve Asistan Dr. Göktürk Doğan da eşlik ettiği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erken, tanı, ile, kanseri, yenmek, mümkün,
Yorumlar
Haber Yazılımı