Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 14:49
 
ZEHİR SOLUYORUZ
Adana Barosu Çevre ve Kentlesme Komisyonu ve avukatlar maskelerle hava kirlligine dikkat çekip, kömür yakılmasına son verilmesini ,bunun yerine ekolojik-çevreci -yenilenebilir yöntemlerle üretilecek elektriğin yoksul ailelere ücretsiz verilmesini istedi.
GÜNDEM Haberi
ZEHİR SOLUYORUZ

Adana Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonu, Adana Valiliği’nin dağıttığı ucuz kömürün hava kirliliğine etkilerine dikkat çekip dağıtımın durdurulmasını istedi. Adana Adliyesi Taş Bina önünde bir araya gelen avukatlar, hava kirliliğini anlatan dövizleri taşıyıp maske taktı.

Yılın her döneminde kronikleşmiş olan hava kirliliği sorununun kış aylarında insan sağlığı için tehlikeli evreden öldürücü evreye geçtiğini savunan Adana Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonu Başkanı Av. Sevda Sevilmiş, hava kirliliğinin insan sağlığı açısından en yakıcı mesele haline geldiğini vurguladı.

“Soluduğumuz havadaki partikül madde değerleri açıklanan verilere bakıldığında yıldan yıla artış göstermektedir. PM 10 ve PM 2.5 değerleri partiküllerin mikron düzeyindeki büyüklükleridir ve kana karışmasıyla pek çok çevre ve sağlık sorununa daha neden olmaktadır” diyen Av. Sevilmiş, hava kirliliğine maruz kalanların kalp ve solunum yolu hastalıkları, felç, kanser ve benzeri hastalıklara yakalanma ve erken ölüm riskinin arttığına dikkat çekti.

Av. Sevilmiş, hava kirliliğin çocuklarda da beyin gelişimini etkilemekte ve onlarca kronik hastalığa yol açtığını belirtti.

Adana’nın zehir soluduğunu ve Adana Valiliği’nin hava kirliliği raporlarında bunu gösterdiğini anlatan Av. Sevilmiş, “En kısa sürede kentimiz insanlarının temiz ve sağlıklı bir havada nefes alabilmeleri sağlanmalıdır” dedi.

"ZEHİR SOLUYORUZ"

Hava kirliliğinin tüm herkesi tehdit ettiğini belirten Av. İsmail Hakkı Atal, hava kirliliğine karşı önlem alınmasını istedi.

Av. Atal,”Dünya sağlık örgütü 20 mikrogram/m3 saglığa zararlı sınır deger belirlemişken Adana'lının soluduğu 500 ile 800 mikrograma kadar çıkıyor .

Hava kirliliği , yeni yılın ilk günlerinde şiddetini ve yoğunluğunu arttırarak , ciğerlerimizi yakarak Adana'nın üzerine bir karabasan gibi çöktü. Adeta zehir soluyoruz" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZEHİR, SOLUYORUZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı