Biyografi
Bu biyografi 398 kez okundu
Mesut Eray
Adana Sevdalısı
 
 
 
 

 

Mesut Eray biyografisi

 

1948 yılında Adana’da doğdu, 1964 yılında fotoğraf ve müzik ile ilgilenmeye başladı. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde, sanatsal çalışmalar yaptı.

 

Ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya katılıp çeşitli ödüller aldı.

 

Orta doğu da, portre fotoğrafçılığı, çekim ve siyah- beyaz baskı dalında dünyaca tanınmış fotoğrafçı John Stenton’la seminerler verdi.

 

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da kraliyet ailesi tarafından ödüllendirilen Eray, Filistin devletinin özgürlüğü için savaşan Yaser Arafat’ın da fotoğraflarını çekti.

 

Müzikle fotoğraf sanatını yıllardır birlikte yürüten sanatçı 1973 yılında hey dergisi ve İskenderun Belediyesi’nin birlikte düzenlediği  ‘Çukurova ses yarışmasında’  birinci oldu.

 

Bestelerinden ve şiirlerinden oluşan ‘’mutluluğa çağrı’ adlı bir albümü  ‘kurban olam gardaş’ – “ viran”  isimli 45’lik plağı ve türk sanat müziğinin sevilen eserlerinden oluşan özel kasetleri ve klipleri müzik marketlerinde, internet dünyasının saygın sitelerinde ilgiyle dinlenilip, izlenilmektedir.

 

Bir dönem sinema filmlerinde rol alıp, özgün film müzikleri yaptı. “papazlar şebekesi, Kıbrıs benim vatanım ve sarı Necmiye” bunlardan bazıları…

 

2004 yılı altın koza  ‘Türk sanat müziği beste yarışmasında,  söz ve müziği kendisine ait  ‘’güzel adana’’ adlı eseri ile 2.lik ödülüne layık görüldü.

 

Çeşitli ulusal ve yerel basın kuruluşlarında; muhabir, fotoğrafçı ve köşe yazarı olarak çalıştı.

 

Sabah, güneş,  tercüman,  güney haber, yeni adana gazetelerinin muhabirliğini, Türkiye, Suudi Arabistan ve orta doğu ülkelerinde yaptı.  1978 yılında hey dergisinin Almanya – Hamburg eyaletinde magazin muhabiri olarak görev aldı.

 

Ekspres, doruk, son havadis ve bölge gazetelerinin, 1995 -  1996 – 1997 – 1998 -1999 -2008 yıllarında düzenledikleri” enler ve “ zirvedekiler “ yarışmalarında yılın sanatçısı ödüllerine layık görüldü.

 

2007 yılında Çukurova edebiyatçılar derneği’ başkan yardımcılığı yaptı.

 

Adana’nın sesi musiki derneği kurucularından biri olan Eray 0-6 - yaş kimsesiz çocuklar derneği, Atatürkçü düşünce derneği, kültür sanat derneği yönetim kurulu Çukurova ressamlar derneği onursal üyeliği. TEMA, MESAM, MÜYO-bir, eğit – der, fotoğrafçılar odası üyeliği. Gönül Bahçesi Türk sanat müziği korosu başkanlığı,  çeşitli sivil toplum kuruluşlarının fahri üyeliği. Çukurova özürlüler derneği onursal başkanlığı, Çukurova gazeteciler cemiyeti fahri üyesidir.

 

Adana ses haber gazetesi ve internet sitesinin kurucusu olan Mesut Eray gazetenin sorumlu yazı işleri müdürlüğünü de yaptı. 

 

Gençliğin Fotoğrafçısı Mesut Eray unvanıyla da anılan stüdyosunda,  fotoğraf tekniği ve ileri derecede photoshop dersleri verdi.

 

Adana valiliğinin düzenlediği  “trafik”  konulu fotoğraf yarışmalarında 1.lik, 2.lik ve sergileme dalında ödüller aldı.

 

TMMOB başkanlığınca hayata geçirilen  “gördüğüm adana” ve adana konulu yarışmalardan birçok ödül aldı.

 

 Çukurova ressamlar derneğinin karma sergilerine katıldı.

 Altın koza sanatsal etkinlikleri kapsamında kişisel fotoğraf sergisi açtı.

 

Adana ve Türkiye’den sevgiyle” adlı fotoğraf sergisini 2009 yılında Almanya’da açıp ülkeler arası dostluk köprüsünün kurulmasına, sanat aracılığıyla katkıda bulundu.

 

Sevgi pınarım adlı şiir kitabıyla edebiyat dünyasına kalıcı bir eser bırakan adana sevdalısı sanatçı,  3. Çukurova halk kültür festivali dolayısıyla açtığı fotoğraf sergisinde her kesimden insanla tanışma fırsatı buldu.

 

Mesut Eray’ın müzik ve fotoğraf çalışmalarını Ziya paşa bulvarı Çınarlı mahallesi,  şan apartmanı kat 1 deki stüdyosunda sürdürdü.

 

2011 yılının mayıs ayında çeşitli kuruluşlardan plaket ve onur belgeleriyle ödüllendirilen eray, mimarlar odasından  “ çarpık kentleşmeyle ile ilgili çektiği fotoğraflardan dolayı, ceyhan belediyesi ve çukurova edebiyatçılar derneğinin birlikte düzenlediği  “orhan kemal öykü yarışması “ nedeniyle hazırlanan belgeselde “ eski adana fotoğrafları”  arşiviyle yaptığı  katkılar için ödül aldı.

 

yazdığı “ trt”  arşivlerinde de bulunan ‘’yanan biriyim’’ adlı şiiri, saadet idrisoğlu tarafından bestelenip eğit - der tsm korosunca seslendirildi. Aynı konserde büyük alkışlar arasında ” musikimize yaptığı hizmetlerden dolayı plaketle ödüllendirildi.

.

 evrim gazetesinin “sanata ve çukurova bölgesine yaptığı sanatsal çalışmalar dolayısıyla”  gençlere örnek davranışlarıyla yol gösterdiği için, “yılın mahalli sanatçısına”  verilen ödülü, gururla sakladığı arşivine kattı.

 

mesut eray yine aynı hafta içerisinde üyesi bulunduğu adafo’dan “fotoğraf sanatına  katkılarından dolayı” önemli bir  ödül aldı.

 adana’da açılan optimum avm’nin yönetim kurulu başkanlığından ”eski ve yeni yüreğir”i belgeleyen çalışmaların ürünü olarak çok anlamlı bir ödülle mükâfatlandırıldı.

 

çeşitli radyo ve televizyonlarda ‘’dilek ağacı ‘’ adlı müzik ve eğlence programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı.

 

 2012 yılında doruk gazetesi ve web sitesinin düzenlediği anket sonucunda “  2011 yılına damgasını vuran mahalli sanatçılar”  dalında birincilikle ödüllendirildi.

 

2012 mayıs ayında adana büyük şehir belediyesi’nin sponsorluğunda, kudret sönmez’in keratörlüğünde düzenlenen ‘hayata huzurla bakan anneler’  isimli fotoğraf ve resim sergisinde “ uluslararası sanatçılarla”  birlikte sergi açtı.

 

2012 senesinde yeni gözlem gazetesinin okurları tarafından ‘’yılın fotoğraf sanatçısı’’  ödülüne layık görüldü. 

mesam (musiki eserleri sahipleri birliği)nin “beste ve şairlikte 20. yılını dolduran üyelerine verdiği onur ödülünü “ istanbul cevahir kongre merkezinde”  düzenlenen bir törenle ünlü sanatçıların katılımıyla aldı.

 

güncel haber gazetesinin okurları arasında düzenlediği “2013 yılının adana’nın en çok sevilen sanatçısı” unvanına layık görüldü. 

 

uluslararası olarak düzenlenen 7. çukurova sanat günleri etkinliklerinde sahne alıp eserlerini seslendirdi.

 

osmaniye de yapılan 8. sanat festivaline onur konuğu olarak katılıp

konser verdi.

 

ayni yıl dünya ozanlar festivaline katılıp adana’yı temsil etti.

 

2013 çocuklar üşümesin etkinlikleri çerçevesinde, kudret sönmez ve gündoğdu kardeşler ile bir fotoğraf sergisi daha açarak her kesimin ve herkesin sanatçısı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

 

2014 yılı ise sanatçımız için  “altın yıl” olarak tarihe yazıldı. sanat filozofu olarak bilinen ferhat işlek ve ekibinin hazırladığı geniş kapsamlı bir kutlamayla 50. sanat yılını adana büyükşehir belediye başkanlığı ev sahipliğinde

altınkoza etkinlikleri kapsamında büyük bir katılımla gerçekleştirdi.

 

 bestesi “güzel adana”nın  büyükşehir belediye bandosu tarafından çalınması ise sanatçının yaptığı çalışmaların doruk noktası oldu.

 

“sanatın bitmeyen soluğu mesut eray” adlı, çukurova’yı simgeleyen bir kataloğ kitabı, altın koza yayınları imzasıyla sanatseverlere sunuldu.

 

2015 yılı mart ayında gerçekleştirilen 9. uluslararası çukurova sanat günlerinde “dünya şiir günü dolayısıyla düzenlenen programda, dünya edebiyatından şiirler seslendirdi.

 

yüreğir belediyesince adına hazırlanan “ mesut eray fotoğraf makineleri- film ve fotoğraf tarihi müzesi’’ni açtı.

 

karaisalı belediyesince düzenlenen” kuvai- milliye etkinliklerinde”  1975 - 2015 arasında çukurova, toroslarda ki yaşantıyı ve doğal güzellikleri anlatan kişisel  “fotoğraf sergisi” sanatçının  2015 yılında açtığı ilk kişisel sergi oldu.

 

yine altın koza,  büyükşehir ve seyhan belediyesinin sponsorluğunda düzenlenen,  uluslararası resim festivali dolayısıyla, dünyaca tanınmış sanatçılarının katıldığı “varda köprüsünü simgeleyen fotoğraflarla açık hava sergisi açtı.

 

bu sergiyi ayni zaman da  çukurova edebiyatçılar derneğinin gerçekleştirdiği  uluslararası alanda tanınmış yazar ve şairlerin katıldığı  yüzlerce sanatçı tarafından ziyaret edilerek bölgemizin gerçek zenginliklerini gözler önüne serdi.

 

afad ve altın koza’nın düzenlediği 17.ci 13 kare sanat festivali nedeniyle ustalarımızdan adana fotoğrafları sergisinde 75.yıl sanat galerisinde eserleri sergilenen mesut eray, adana’nın kurtuluşu ile ilgili fotoğraf çalışması yaptı.

 

eşi nadide hanımdan olma fatih, teksin, tülin, pelin adında dört çocuğu var.

 

mesut eray hayatının her anın da elinde mikronunu ve fotoğraf makinasını hiç bırakmadı.

 

sanki hayata veda edeceğini biliyormuş gibi müziğe veda konserini 26 mayıs 2016 yılında adana büyükşehir belediyesi konser salonun da başkanlığını yaptığı gönül bahçesi musiki derneği ile yaptı.

 

3 Haziran 2016 yılın da rahatsızlanan Eray, Çukurova üniversitesi Balcalı hastanesinde 28 Haziran 2016 yılında hayata gözlerini yumdu.

 

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: Mesut, Eray,
Haber Yazılımı