GÜNDEM

1 Ekim’de başlıyor! Milyonlarca kişinin borcu silinecek, kritik tarihe dikkat!

Borçları devlet ödüyor. Milyonlarca kişi için süreç 1 Ekim’de başlıyor. Başvuru detayları da belli oldu. Kimler faydalanacak?

AK Parti hükümeti son dönemlerde vatandaşlar için yeni çalışmalar yapıyor. 3600 ek gösterge sonrası başlayan EYT çalışmalarına bu defa da fatura borcu silinmesi için yeni çalışmalar eklendi. Hazine ve maliye bakanı Nurettin nebati daha önce yaptığı açıklamada yeni torba teklifi kapsamında 2 bin liranın altında olan fatura borçlarının silineceğini, İcra takibinde olan borçların ise devlet tarafından ödeneceğini söylemişti. Yaklaşık 5,5 milyon vatandaşın faydalanması beklenen Yeni düzenlemede 10 milyon dosyanın kapatılacağı düşünülüyor. Yapılacak olan yeni düzenleme ile ilgili detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor.

AK Parti kurmayları yeni torba teklifi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Geçtiğimiz günlerde açıkladığı İcralık olan borçların ödenmesi ile ilgili düzenlemeler tüm hızı ile devam ederken 1 Ekim’de torba yasanın TBMM’ye geleceği konuşuluyor. Torba yasa ile ilgili çalışmaları Ak Parti grup başkanvekili Mustafa Elitaş yürütüyor. Yapılacak olan Yeni düzenlemede 2 bin liranın altında bulunan borçları kapsayan 10 milyon icra dosyasının kapatılacağı tahmin ediliyor. 1 milyon kişi bu düzenlemeden faydalanacak. Aynı zamanda Varlık Yönetim şirketlerine devredilen icralık borçlar da devlet tarafından ödenecek. Yeni torba yasa düzenlemesinden toplamda 5,5 milyon kişinin yararlanacağı düşünülüyor.

ŞİRKETLER ÇALIŞANLARINA DOĞALGAZ DESTEĞİ VERECEK

Diğer yandan yeni torba yasa düzenlemesi ile birlikte şirketlerinde çalışanlarına doğalgaz yardımı verilmesi gündeme gelecek. Bin liraya kadar şirketlerin doğalgaz desteği sağlaması konuşulurken Devletin vereceği desteğe ek olarak bu yardımın verileceği öğrenildi. Aynı şekilde yol ve yemek yardımları olarak da şirketlerin verdiği nakli destekler paketin içinde yer alacak.

DEVLET 2 BİN LİRANIN ALTINDAKİ BORÇLARI ÖDEYECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce borç tasfiye düzenlemesi ile ilgili yaptığı açıklamada söz konusu yasanın 15 Ağustos 2022 tarihinden önce takibi başlatılan 2000 lira ve altındaki alacaklarla ilgili olduğunu söylemişti. 2000 lira ve altındaki icra takibi başlatılmış borçlar alacaklılar tarafından silinerek vergiden düşülmesi Mümkün olacak. Aynı şekilde Varlık Yönetim şirketlerine devredilen icra takibindeki borçları ise devlet ödeyecek. Söz konusu düzenleme Sadece 15 Ağustos 2022 öncesi borçları kapsayacak hala icra takibi başlatılmamış olan borçlar düzenleme kapsamında alınmayacak.

1 EKİM’DE TBMM’YE GELECEK

Düzenlemenin 1 Ekim tarihinde başlayacak olan TBMM yeni yasa döneminde doğrudan meclise sunulacağı tahmin ediliyor. Söz konusu düzenleme ile birlikte doğalgaz, Elektrik Faturası, su faturası ve telefon faturası gibi borçların devlet tarafından ödenmesi mümkün olacak. Varlık yönetim şirketine devredilen borçlar da kapsam içine alınırken en önemli detayın ise 15 Ağustos 2022 tarihli olduğu öğrenildi.

Başa dön tuşu