GÜNDEM

10 yıl çalışan emekli oluyor! SGK son dakika açıkladı: Bu şartı yerine getiriyorsanız yazılı başvuru yapın

Emekli olma hayali olanlar hemen bakın. 10 yıl çalışan emekli oluyor. SGK son dakika açıklama yaptı. 10 yıl çalışıp emekli olma şartları…

Sosyal güvenlik kurumundan emeklilik hayali kuranlar için açıklama geldi. 10 yıl çalışıp emekli olmak mümkün ancak bazı Şartları yerine getirmeniz durumunda… SGK son dakika açıklaması yaparak erken emeklilik için şartları tek tek sıraladı. Bu şartları yerine getiren verin hemen sosyal güvenlik kurumuna yazılı başvuru yapmaları gerekiyor. SGK Erken emeklilik şartları ve detaylar haberimizin devamında…

Sosyal Güvenlik Kurumu ya da BAĞ-KUR’a bağlı olarak çalışan milyonlarca kişinin hedefi elbette emekli olmak. Ancak emeklilik yaşı ülkemizde son derece yüksek. Bu sebeple birçok işi erken emekli olma yollarını araştırıyor. Erken emeklilik şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen yasalara bağlıdır. Ancak 10 yıl çalışıp emekli olma imkanı ile ilgili SGK’dan bugün yeni bir duyuru yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen Şartları yerine getirenler 10 yıl çalışmaları durumunda emeklilik hakkını elde edecek. Özellikle bazı hastalıkları bulunanlar ya da çalışma hayatı sırasında kaza geçirenler erken emekli olabiliyor. SGK erken emeklilik imkanı da malulen emeklilik deniliyor.

MALULEN EMEKLİLİK NE DEMEK?

Malulen emeklilik, kişinin çalışma hayatı sırasında bir hastalık ya da kaza geçirmesi ya da vücut bütünlüğünün bozulması gibi durumlarda elde edilen emeklilik hakkı oluyor. Yani çalışma hayatı sırasında maluliyet durum ortaya çıkarsa ve 10 yıl sigortalılık süresi dolmuşsa kişiler başvuru yaparak malulen emekli olma şansını elde ediyor.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Malulen emeklilik, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen bazı şartların yerine getirilmesi halinde olabiliyor. En önemli şartlardan biri de sigortalı şekilde En az 10 yıl çalışmış olmak. Aynı zamanda çalışılan süre içerisinde 1800 gün prim ödemiş olma şartı davranıyor. 1800 gün prim ödeyenler Çalışma hayatı sırasında herhangi bir Maluliyet durum ortaya çıkması halinde başvuru yapılabiliyor.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre SGK’lı olarak çalışan bir kişinin malulen emekli olabilmesi için işgücüne en az yüzde altmış oranında kaybetmiş olması gerekiyor. Ayrıca işgücü kaybının kurum tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşu aracılığı ile raporla belgelenmesi şartı aranıyor. Çalışanın iş gücü kaybını mutlaka çalışma hayatına başladıktan sonra yaşamış olması gerekiyor. Ayrıca kişinin birinin bakımına muhtaç olması halinde doğrudan malulen emekli olma şansı bulunuyor.

SGK’YA YAZILI BAŞVURU YAPMAK GEREKİYOR

Gerekli şartları Taşıyan kişiler işgücü kaybı yaşamaları halinde sosyal güvenlik kurumunun İl yada ilçe müdürlüklerine yazılı olarak başvuru yapabiliyor. Sağlık raporu kuruma başvuru yaptıktan sonra çıkartılıyor. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda yetki verdiği sağlık kuruluşlarına sizi yönlendiriyor. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmadan önce herhangi bir sağlık raporu almanıza gerek yok. Doğrudan kuruma giderek önce başvurunuzu yapın hemen ardından da sağlık kuruluşundan raporumuz alın.

Başa dön tuşu