GÜNDEM

13 Eylül’de başlıyor! İBB “Sen Oku Diye” kampanyası bağlamında öğrencilere kırtasiye yardımı verecek

Yeni eğitim öğretim yılı öncesi maddi durumu olmayan öğrencilere, devletin sağladığı okul yardımlarına ek belediyelerden de destekler geliyor. Son olarak İBB, binlerce öğrencinin kırtasiye masraflarını karşılamak üzere duyuru yaptı. İBB kırtasiye yardımı 13 Eylül’de başlayacak. Peki, İBB kırtasiye yardımı nasıl alınır? İBB kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler?

Ekonomik şartların oldukça zor olduğu şu günlerde yaklaşan eğitim öğretim yılı velilerin gözünü daha da korkutuyor. Yeni eğitim öğretim yılı öncesi kırtasiye ürünlerine gelen zam oranı yüzde 100 oldu. Ne yazık ki veliler çocuklarının okul masraflarını bile karşılamakta güçlük çekmeye başladı. Ekonomik kriz içinde boğuşan aileler için devletten kırtasiye yardımı duyurusu gelmişti. Buna ek olarak belediyeler de ailelere kırtasiye yardımı ile destek olmaya devam ediyor. Bu konuda son duyuru İBB’den geldi. İBB kırtasiye yardımı duyurusu yayınlandı. Yardıma muhtaç ailelere İBB’den okul ve kırtasiye desteği verilecek. Başvurular için tarih de belli oldu.

İstanbul’da yaşayan ve eğitim alan çocuğu olan ailelere İBB’den müjde geldi. İBB, maddi durumu yetersiz olması nedeniyle çocuğunun okul masraflarını karşılamakta güçlük çeken ailelere maddi yardım verecek. İBB kırtasiye yardımı ile ilgili detaylar da sosyal medyadan paylaşıldı. Peki, İBB kırtasiye yardımı nasıl alınır? İBB kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler?

İBB’DEN AİLELERE KIRTASİYE YARDIMI VERİLECEK

Artık yeni eğitim öğretim yılı için geri sayım başlarken, aileler artan kırtasiye masrafları ve okul masrafları konusunda işin içinden çıkamıyor. Çünkü okul ürünlerinin fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yüzde yüze yakın fiyat artışı yaşıyor. Vatandaşların içinde bulunduğu ekonomik krizi de göz önünde bulundurduğumuzda okul masraflarını karşılamak artık imkansız hale geliyor. Neyse ki devlet ve belediyeler dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere kırtasiye yardımı veriyor. Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 81 ilde öğrenciler için kırtasiye yardımı duyurusu yapmıştı. Yeni bir duyuru da İBB’den geldi. İBB, İstanbul’da yaşayan ve ekonomik zorluk nedeniyle çocuklarının okul masraflarını karşılamakta zorlanan aileler için kırtasiye yardımı vereceğini bildirdi.

BAŞVURULAR 13 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK

İBB’den kırtasiye yardımı duyurusu az önce yapıldı. İstanbul’da yaşayan aileler için kampanya başlatan İBB, “Sen Oku Diye” kampanyası kapsamında öğrencilere kırtasiye yardımı verileceğini açıkladı. 2022-2023 eğitim yılı öncesinde İBB, bu kampanya kapsamında kırtasiye yardımı verecek. Başvurular ise 13 Eylül tarihinde başlayacak. Kırtasiye yardımı almak isteyen aileler İBB’nin internet sitesi üzerinden başvuru yapabilecek. İBB, kırtasiye yardımı bazı şartlar doğrultusunda verilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI DA NETLEŞTİ

İBB kırtasiye yardımı için başvuru şartları da var. Kırtasiye yardımı, 5 yaşından büyük olan aileler için veriliyor. Maddi durumu yetersiz olan tüm aileler proje kapsamında başvuru yapabiliyor. 13 Eylül Salı günü İBB’nin resmi internet sitesi üzerinden ‘Sen Oku Diye’ projesi başvuru formu yayınlanacak. Adaylar bu formu eksiksiz olarak doldurup başvuru işlemlerini yapabilir.

Başa dön tuşu