GÜNDEM

15 Eylül’de ödenecek, başvurular başladı! Bu şartları Taşıyan herkes PTT’den 1.536 TL yardım ödemesi alacak!

Devlet, yaşlı, engelli, bakıma ve yardıma muhtaç herkese nakdi yardım vermeye devam ediyor. Her ay ödenen devlet yardımlarına Eylül ayında bir yenisi daha ekleniyor. Başvurular başladı, 15 Eylül’e kadar başvurusunu yapana nakdi yardım var.

Devlet, yardıma ihtiyacı olan hiçbir vatandaşını açıkta bırakmıyor. Sosyal yardım imkanları milyonlarca vatandaşa sağlanırken farklı kalemler de farklı destekler veriliyor. Devlet desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar yaş grubuna, engel durumuna, muhtaçlık durumuna göre ayrılıyor. Sosyal yardım ödemeleri ile destek verilen vatandaş gruplarından biri de 65 yaş aylığı alan vatandaşlar. 65 yaş üstü ve Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara devlet düzenli olarak aylık ödeme yapıyor. şartlara uygun olan vatandaşlar başvuru işlemlerini 15 Eylül tarihine kadar yapabiliyor. PTT’den 1536 TL destek ödemesi için başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Sosyal devlet olmanın yükümlülüklerini yerine getiren Devlet, milyonlarca vatandaşa aylık olarak sosyal yardım ödemesi yapıyor. Sosyal yardım ödemeleri her altı ayda bir enflasyon rakamları doğrultusunda zamlanıyor. Bu yıl da Temmuz ayında yapılan zamla birlikte başta 65 yaş aylığı olmak üzere sosyal yardım ödemelerinin tamamına zam geldi. Aynı zamanda asgari ücrete ara zam yapılması ile beraber ve Sosyal Yardım ödemelerinden faydalanmak vatandaşlar için daha kolay oldu. Çünkü gelir kriterinde sınır arttırıldı. Devletin vatandaşlara sağladığı sosyal destek ödemelerinden biri de 65 yaş aylığı yani halk arasında bilinen adı ile yaşlılık maaşı. Belli bir yaşın üstünde gelen ancak herhangi bir geliri bulunmayan vatandaşlara devlet tarafından aylık olarak yardım ödeniyor. Temmuz ayında zam gelen 65 yaş aylığını şu anda ne kadar olduğu da merak ediliyor. Peki, 65 yaş aylığı ne kadar oldu? 65 yaş aylığı kimlere verilir?

2022 ZAMLI 65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Yaşlılık maaşı olarak da bilinen 65 yaş aylığından Türkiye genelinde toplamda 850000 vatandaş faydalanıyor. 65 yaş aylığı alıyorum bazı şartları bulunuyor bunlardan da bahsedeceğiz ancak öncesinde 2022 yılı için zamlı 65 yaş aylığı ne kadar oldu sorusuna cevap verelim. Temmuz ayında sosyal yardımlara enflasyon oranında yapılan zamlar sonrasında 65 yaş aylığı 1536 TL olarak hesaplara yatmaya başladı.

KİMLER 65 YAŞ AYLIĞI ALABİLİR?

65 yaş aylığından faydalanmak için devletin istediği kriterlere uygun olmak gerekiyor. Bunların başında da 65 yaşını doldurmuş olmak, herhangi bir geliri bulunmamak, eşinin ya da Kendisinin emekli maaşı olmamak gibi şartlar yer alıyor. Yaşlılık maaşı için başvuru yapan kişilerin aynı zamanda kendisinin ya da eşinin adına kayıtlı mal varlığının da bulunmaması gerekiyor.

65 YAŞ AYLIĞI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Temmuz ayından itibaren zamlı olarak öğrenmeye başlanan 65 yaş aylığı şu anda 1536 lira olarak hesaplara geçiyor. Başvuru işlemleri ise e-devlet üzerinden ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılabiliyor. Başvuru yapacak olan vatandaşların TC kimlik kartı ile birlikte vakıflara gitmesi gerekiyor.

Başa dön tuşu