GÜNDEM

2015’ten Sonra Doğum Yapan Tüm Annelere Karşılıksız 13 Bin 689 Lira Verilecek! Aile Bakanlığı Duyuru Yaptı

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan annelere Aile Bakanlığı geri ödemesiz 13 Bin 689 lira verecek.

Yeni anne olan kadınlara her alanda maddi ve manevi destek olmaya çalışan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu sefer de 2015 yılından sonra doğum yapmış kadınlara geri ödemesiz ve karşılıksız olarak 13 bin 689 lira ödeme yapma kararı aldı. Doğum yardımı olarak verilen bu yardımın detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Genç nüfusun desteklenmesi ve yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için verilen bu yardımdan geliri yüksek veya düşük olan herkesin yararlanabileceği söylendi.

DOĞUM YARDIMI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Doğum yardımından yalnızca anne veya babanın ikisi ya da bir tanesi Türk vatandaşıysa yararlanılabilir. Anne ya da babanın gelir durumu, doğum yardımı için bir engel değildir. İhtiyaç sahibi olan ya da olmayan herkes gerekli koşulları sağlıyor olmaları halinde bu yardımdan faydalanabilir. Tek sefere mahsus olmak üzere verilen bu yardım geri ödemesiz olarak verilmektedir.

DOĞUM YARDIMINA NASIL BAŞVURULUR?

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan anneler 5 yıl içinde başvuru yaparsa doğum yardımı alabilir. Sadece nüfus müdürlüklerine kayıt edilen çocuklar için yardım başvurusunda bulunabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler Merkezleri’ne giderek, Kimlik Paylaşım Sisteminde kaydı olan çocuklar için kolayca yardım parası için başvuru yapabilirsiniz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan ebeveynler, doğum yardımı başvurularını çalıştıkları kuruma yapabilirler. Yurtdışında ikamet eden vatandaşlar ise büyükelçilik ve konsolosluklar aracılığı ile doğum yardımı başvurularını gerçekleştirebilir.

DOĞUM YARDIMI NE KADAR?

Kadınlara SSK’lı çalışan olmaları ve doğum yapmaları durumunda izin döneminde yapılan ödemelerden biri de iş görmezlik ödemesidir. İş görmezlik ödemesi almak isteyen kadınların en az 90 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayan kadınlara, son üç aylık brüt ücretine göre ödeme yapılmaktadır. Hesaplama yapılırken günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi toplanıyor ve hesaplanan tutar annenin hesabına yatırılıyor. Güncel durumda yani Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zamla birlikte, 5.500 asgari ücretle çalışan bir annenin alacağı en düşük doğum parası, 13 bin 689 lira olarak hesaplandı.

İş görmezlik ödemesinin yanı sıra annelere yeni doğan parası da veriliyor. Yapılacak olan ödemenin miktarını annenin sahip olduğu çocuk sayısı belirliyor. Tekli doğumlarda birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira yeni doğan ödemesi yapılıyor.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımının ailelere ne zaman ulaşacağı merak ediliyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, başvuru yapan kişilere gerekli incelemeler yapıldıktan sonra hak sahibi olduğuna karar verilince en kısa süre içerisinde parası hesaplara yatırılacak.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ NEREDEN ALINIR?

Doğum yardımı almaya hak kazanan ailelere başvuruyu takip eden ay içinde ödeme yapılacaktır. Söz konusu ödemeler PTT hesaplarına yapılacaktır. Genellikle annelerin hesabına yapılan bu ödemeler, annenin Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmadığı durumlarda ya da vefat etmesi halinde babanın adına açılan hesaba yatırılmaktadır.

Başa dön tuşu