GÜNDEM

2023 asgari ücret 7500 TL! Son dakika açıklama geldi: Ocak zammı balonu erken patladı, asgari ücretli bayram edecek

Milyonlarca asgari ücretliye zam müjdesi! Ocak 2023 asgari ücret sızdı. Net 7500 TL oluyor. Bu haberle asgari ücretli havalara uçacak.

Asgari ücret zammı, yıl sonu yaklaştıkça en konuşulan gündem haline geliyor. Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması ile birlikte yeni asgari ücret belli oluyor. Ancak bu yıl enflasyon rakamları nedeniyle tüm dengeler alt üst oldu, rutinler de bozuldu. Temmuz ayında asgari ücrete ara zam geldi. Uzun yıllar sonra ilk kez asgari ücret aynı yıl içinde iki kez arttı. Temmuz zammı asgari ücretliyi rahatlattı ancak bu da çok kısa sürdü.  Çünkü enflasyon yükselmeye, hayat pahalılığı artmaya devam ediyor.

2023 asgari ücret 7500 TL! Son dakika açıklama geldi: Ocak zammı balonu erken patladı, asgari ücretli bayram edecek. Asgari ücretli ise bu kadar pahalılık içinde bırakın geçinmeyi ay sonunu getiremiyor. Doğal olarak da gözler Aralık ayına çevrilmiş durumda. Milyonlarca çalışan Aralık ayında açıklanacak olan 2023 asgari ücret zammını bekliyor. Şu anda net bir bilgi yok ancak, 2023 asgari ücret zammı için yavaş yavaş rakamlar telaffuz ediliyor. Kulislerde en öne çıkan rakam ise yeni asgari ücretin net 7500 TL olması. Peki 2023 yeni asgari ücret ne zaman belli olacak? Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? İşte yeni asgari ücrete ilişkin ipuçları…

OCAK’TA ASGARİ ÜCRET 7500 TL OLUYOR

2023 asgari ücret zammı ile ilgili söylentiler son dönemlerde hem basında hem de sosyal medyada hızla yayılıyor. Yeni asgari ücrete ilişkin dillendirilen en net rakam ise 7 bin 500 TL. Bildiğiniz üzere Temmuz ayında yapılan ara zam ile birlikte asgari ücret 5500 TL olmuştu. Ancak TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre asgari ücret açlık sınırının altında kalıyor. Tahmini açlık sınırı 6 bin 800 lira civarında. Bu durumda milyonlarca kişinin aldığı maaş açlık sınırının altında.

Yeni asgari ücret zammı belirlenirken bu durum göz önünde bulundurulacak. Yani Ocak asgari ücret zammı için gündeme gelen rakamlar arasında kulağa en yatkın geleni 7500 TL gibi görünüyor. Fakat bu konuda son sözü Asgari Ücret Tespit Komisyonu söyleyecek. Yani daha üstünde bir zam da söz konusu olabilir.

ASGARİ ÜCRETLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ İDDİASI

Diğer yandan asgari ücretli çalışanlar için yeni yılda farklı kazanımlar da söz konusu olabilir. Yıllardır konuşulan asgari ücretliye bayram ikramiyesi iddiası bu yıl nihayet gerçeğe dönebilir. Çünkü asgari ücretlinin şartları her geçen gün zorlaşıyor ve asgari ücretliler de bu konuda bir çözüm arıyor. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesi emekliye verilen bayram ikramiyesinin asgari ücretliye de verilmesi isteniyor. Henüz hükümetten bu anlamda net bir açıklama yok, ancak 2023 yılında hayat pahalılığının bu şekilde devam etmesi halinde asgari ücretliye ek ödeme zorunlu olacak gibi görünüyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Peki milyonlarca kişinin beklediği yeni asgari ücret ne zaman belli olacak? Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları Aralık ayının ilk haftasında başlayacak. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin ev sahipliğinde 3 toplantı yapılacak. Bu toplantılarda uzlaşma çıkarsa Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti açıklayacak. Uzlaşma çıkmaması halinde asgari ücret hakem heyetine gidecek.

Geçmiş yıllara bakıldığında asgari ücret zammının enflasyonun üstünde olduğunu görüyoruz. Bu yıl da enflasyonun üstünde bir zam beklentisi var. Ancak yıllık enflasyon mu yoksa 6 aylık enflasyon mu baz alınacak şimdilik muallakta.

Başa dön tuşu