GENEL

2023 asgari ücret zammı ile ilgili heyecanlandıran açıklama

Son dönemde gündemin sıcak başlıkları arasında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda sık sık açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’nin yanı sıra asgari ücret zammı ile ilgili de önemli açıklamalara yer verdi. Geçtiğimiz dönem asgari ücrete yapılan zammı hatırlatan Bilgin, Aralık ayında da zam oranının yüzleri güldürecek şekilde olacağını belirtti.

Yeni dönemde de emekçileri enflasyona ezdirmeyeceklerini söyleyen Bakan Vedat Bilgin, ‘Geçtiğimiz dönem asgari ücrete tarihin en yüksek oranında zam yaptık. Temmuz’da da yaptık, Aralık’ta da yapacağız’ diyerek milyonlarca asgari ücretli çalışanı heyecanlandırdı. Aralık ayında asgari ücrete yapılacak zam şimdiden merak konusu olurken beklentiler ise bir hayli yükseldi.

EYT AÇIKLAMASI

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusuyla ilgili konuşan Bakan Bilgin, EYT sorununun Aralık ayında Meclis’e geleceğini söyledi. EYT ile birlikte diğer sorunlara da değinen Bilgin, ‘Elbette sorunlarımız var. Enflasyon sorunu var. Esnafın kredi sorunu var. Esnafın karşı karşıya olduğu emeklilikle ilgili sorunu çözeceğiz. Onların her sorunu bizim sorunumuzdur. Çalışanlarımızın sorununu çözmek için de çalışmalar yapıyoruz. Emekçileri sevindirecek haber vereceğiz. Onları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz.’ dedi. Prim gün sayısındaki farklılığın ciddi bir sorun olduğunu söyleyen Bakan Bilgin, ‘Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı söyleyeyim.’ dedi.

‘İNSANLARIMIZI RAHATLATMAMIZ LAZIM’

Yılda sadece 2 kez zam yapılan asgari ücrete geçtiğimiz Temmuz ayında ilk kez ara zam yapılmış ve çalışanların maaşları yüzde 30 oranında artmıştı. Aralık ayında yapılacak asgari ücret zammı ile ilgili de konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete tarihinin en büyük zammının yapıldığını hatırlattı ve ‘Geçtiğimiz dönem asgari ücrete tarihin en yüksek oranında zam yaptık. Temmuz’da da yaptık. Aralık geliyor, Aralık’ta da yapacağız. Biz, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız. İnsanlarımızı rahatlatmamız lazım.’ ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu