GÜNDEM

2023 emekli zammı ortaya çıktı! SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin yeni maaşları belli oldu

Emeklinin yüzünü güldürecek yeni gelişme! 2023 emekli zammı ortaya çıktı. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi yeni yılda kallavi zam alacak.

Yaklaşık 14 milyon emekli vatandaş Yeni yılda alacakları zammı merak ve heyecanla bekliyor. SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisi vatandaşlar ocak ayından itibaren yapılacak olan zamları takip ederken yavaş yavaş tablo netleşiyor. 4A, 4B, 4C maaş Hesabı yapıldı. SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisinin Yeni yılda alacağı en düşük maaş ortaya çıktı. İşte 2023 emekli zammı ile ilgili merak edilenler…

2023 emekli zammı ortaya çıktı! SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin yeni maaşları belli oldu. Milyonlarca emekliye Yeni yılda alacakları zam oranlarını şimdiden arama motorunda araştırmaya başladı. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi doğrudan enflasyon verileri oranında zam alırken memur emeklisi ise toplu sözleşmeye ek olarak enflasyon farkı alıyor. Memur emeklisinin enflasyon farkı şimdiden kesinleşti. Ancak hala açıklanması beklenen iki veri bulunuyor. Bu verilerinde ortaya çıkması ile birlikte net zam oranları açıklanacak. Fakat bu konuda uzman isimler peş peşe yorumlarını açıklıyor. Temmuz ayında yapılan zam sonrasında Ocak ayında gelecek maaş zammı yavaş yavaş belirleniyor. Peki, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi 2023 Ocak zammı ne kadar olacak? Memur emeklisi ne kadar maaş alacak?

EN DÜŞÜK MAAŞ BELLİ OLDU

Enflasyon rakamları açıklandıkça memur emeklisi, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi içinde zam ipuçları ortaya çıkıyor. Merkez Bankası ağustos ayı beklenti anketine göre SSK ve BAĞ-KUR emeklisine yüzde 21.07 zaman bekleniyor. Yine beklenti anketine göre emekli memur emeklisine beklenen zam oranı enflasyon farkı ile birlikte yüzde 22.07. Bu Tahminlerin gerçekleşmesi durumunda ise SSK emeklisinin alacağı en düşük maaş 5674 TL olacak.

1 OCAK’TA HER ŞEY NETLEŞECEK

2022 yılının ikinci 6 aylık dönemine göre 2023 yılının Ocak ayında emekli maaşları değişecek. Şu anda tahmini artış SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için yüzde 21.07 memur emeklisi için ise Ocak ayında %8 zam kesin Ancak bunu oran enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak. Yani Merkez Bankası’nın tahminleri doğru çıkarsa memur emeklisinin maaşı yüzde 22.07 oranında artacak.

TABAN MAAŞLAR DEĞİŞECEK Mİ?

Emeklilerin taban maaşları 2022 yılında 2 kere değişmişti. 2021 yılında 1500 TL olan en düşük emekli maaşı Ocak ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile 2500 TL olmuş Temmuz ayında ise bu rakam 3 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. Enflasyon rakamlarının her geçen gün artmaya devam etmesi ile birlikte 2023 yılında en düşük emekli maaşına daha da yüksek oranda zam yapılması bekleniyor. Şu anda uzmanların en düşük emekli maaşı için tahminleri 5.500 TL. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile Aralık ayının sonunda taban emekli maaşının da belli olacağı tahmin ediliyor.

SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisi için şu anda 2 aylık veri bekleniyor. Yani kasım ve Aralık aylarının enflasyon rakamları ortaya çıktıktan sonra net Maaşlar da belli olacak.

Başa dön tuşu