GÜNDEM

2023 Ocak zammı için yeni senaryo! Memur, emekli, asgari ücretli için zam oranı değişti

2023 Ocak zamlı memur emekli ve Asgari ücretli Milyonlar tarafından merakla bekleniyor. Yılbaşında yapılacak olan zamlar için yeni senaryo ortaya çıktı, yeni oran belli oldu.

Milyonlarca Asgari ücretli, çalışan, memur ve emekli 2023 Ocak zammı için yapılacak olan her açıklamayı yakından takip ediyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları doğrultusunda yavaş yavaş zam oranları netleşiyor. Ancak Enflasyon verileri beklenirken Merkez Bankasından bomba bir açıklama geldi. Merkez Bankası yılsonu enflasyon tahmini ne güncelledi. Yapılan bu güncelleme ile birlikte 2023 Ocak zammı hesaplamaları da değişti. Enflasyon tahmini sonrasında 2022 asgari ücret zam oranı ne kadar olacak? Emekli zammı ve memur zammı kaç TL olacak?

Asgari ücretle, memur ve emekli için son dakika haberi geldi. Ocak 2023 zammı milyonlarca kişi tarafından heyecanla beklenirken Merkez Bankası yaptığı açıklama ile herkesi şaşırttı. Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği enflasyon verileri konusunda fikir veren Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini güncellendi.

ENFLASYON TAHMİNİ GÜNCELLENDİ

Merkez Bankası daha önce yüzde 60 olarak açıkladığı yıl sonu enflasyon tahminine yüzde 65.2 olarak değiştirdi. Merkez Bankası’nın yaptığı bu güncelleme ile birlikte 2023 ocak zamlı hesaplamaları da sil baştan değişti. Yani memur, Asgari ücretli ve emekli zammı için hesaplamaları yeniden yapılmaya başlandı.

ZAM ORANLARINDA YENİ SENARYO

Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini güncellemesi sonrası vergi uzmanı Murat Bal canlı yayında yeni zam oranlarını hesapladı. Ona göre en düşük emekli maaşı, memur maaş zammı ve asgari ücret zammı tekrar belirlendi.

Vergi uzmanı Murat Bal yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisini yukarı doğru güncellendiğini belirterek Aslında bunun çıkacak Enflasyonun daha da yüksek olacağının bir göstergesi olduğunu söyledi. Ünlü vergi uzmanı açıklamasının devamında ise bu durumda beklenen maaş zammı oranlarının da daha yüksek olacağını dile getirdi.

Yıl sonunda Enflasyonun yüzde 65,2 oranında çıkması durumunda Ortaya çıkacak yeni zam oranlarını da belirten vergi uzmanı Murat Bal,

“Ocak 2022’de yüzde 52 artışla 4,253 lira olan asgari ücret, Temmuz ayında güncellenerek 5.500 lira oldu. Bütün bu artışlar da enflasyon oranında halkı ezdirmek adına yapılan artışlar. Daha sonra üçüncü çeyrek enflasyonu da TÜFE’de yüzde 83,45, ÜFE’de 151,50 olarak gerçekleşti. Bu da yıl sonu enflasyonun en az yüzde 85- 90 üzerinde olacağının göstergesidir. ” dedi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI, MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası yeni enflasyon tahmininin maaşlara nasıl yansıyacağı konusunda da bilgi veren vergi uzmanı Bal bağlı,, Şu anda en düşük emekli maaşının 3500 TL olduğunu belirterek yapılacak olan yüzde 65,2 zam oranı ile bu maaşın 5782 liraya yükseleceğini söyledi.

Ayrıca en düşük memur emeklisi için yeni maaş tahmini ise 10 bin 40 TL oldu.

Asgari ücret tahminlerini de ortaya koyan vergi uzmanı Murat Bal, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi doğrultusunda zam yapılması durumunda yeni asgari ücretin 9086 TL olacağını dile getirdi.

Bana göre en düşük memur maaşı ise 15 bin 40 TL olacak.

Ancak Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi sadece tahminden ibaret nokta gerçek rakamları ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak olan enflasyon verileri sonrasında ortaya çıkacak.

Başa dön tuşu