GÜNDEM

30 Eylül’e kadar hesaplara 3.340 TL yatacak! Haberiniz olmayabilir, PTT ya da ATM’den kontrol edin

Devlet yardımları Eylül ayında da devam ediyor. 30 Eylül’e kadar hesaplara 3340 lira ödeme yatacak. Haberiniz olmayabilir e-devlet ve ATM’den kontrol edin.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, herkesin bildiği üzere devletin en önemli yardım kurumu. Aile Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ve dar gelirli ailelere her ay düzenli olarak nakit yardım ödemesi yapılıyor. Düzenli yapılan ödemelerden biri de evde bakım ücreti. Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli kişilere bakımına sağlayan yakınlarına verilen evde bakım maaşı, her ayın 15’i ile 31 arasında hesaplara geçiyor. Eylül ayı evde bakım parası ödemeleri de 15 Eylül tarihinde başladı. 30 Eylül’e kadar devam edecek ödemelerden kimlerin yararlanacağı da bakanlık tarafından açıklandı. Peki, evde bakım maaşı başvuru şartları neler? Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır?

30 Eylül’e kadar hesaplara 3.340 TL yatacak! Haberiniz olmayabilir, PTT ya da ATM’den kontrol edin. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma ve bakıma muhtaç kişilerin hayatını devam ettirebilmesi için yakınlarına her ay düzenli olarak sosyal yardım ödemesi veriyor. Bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına verilen Bu ücret evde bakım maaşı olarak biliniyor. Evde bakım maaşı Eylül ayı ödemeleri 15 Eylül tarihinde hesaplara yatmaya başladı. Ancak hala bir kişi birçok kişi evde bakım maaşından habersiz. Peki, evde bakım maaşı kimlere verilir? Evde bakım ücreti almak için hangi şartlar gerekiyor? Evde bakım maaşı başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİYOR?

Evde bakım maaşı, evde bakıma ihtiyacı olan engelli ve yardıma muhtaç kişilere sağlanıyor. Ancak bu ödemeyi kişinin kendisi değil onun bakımını sağlayan akrabası ya da Vasisi alıyor. Evde bakım ücretini amacı bakıma muhtaç kişinin giderlerinin asgari düzeyde karşılanabilmesi. Yani bakıma muhtaç kişinin evde bakım maaşı ödemesini alan kişi mutlaka ihtiyaçlarını karşılamak zorunda.

2022 EVDE BAKIM PARASI NE KADAR?

Evde bakım maaşı enflasyon verileri doğrultusunda her altı ayda bir yeniden belirleniyor. 2022 yılının ikinci yarısı için de evde bakım maaşı miktarı 3340 TL oldu. Gerekli başvuru şartlarını taşıyanlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri ya da e-devlet aracılığı ile başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra düzenli olarak bu ödemeden yararlanabiliyor.

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURU ŞARTLARI NE?

Evde bakım maaşı başvuru şartları da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlendi. Evde bakım maaşı imkanından faydalanmak isteyenlerin hane içinde kişi başına gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Aynı zamanda engelli ve yardıma muhtaç olan kişinin sağlık durumunun bir rapor ile belirlenmiş olması da aranan bir yerde şartlardan biri. Gerekli şartları taşıyanlar yukarıda da belirttiğimiz gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl yada İlçe Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapabiliyor.

Başa dön tuşu