GÜNDEM

6-12 yaş arası çocuğu olanlara e-Devlet’ten 500 TL okul harçlığı verilecek! Dar gelirli ailelerin çocukları başvuru yapabilir, son tarih yaklaştı

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına Kısa bir süre kala e-devlet üzerinden okul harçlığı duyurusu geldi. Dar gelirli ailelerin çocukları e-devlet üzerinden başvuru yapmaları halinde 500 TL okul harçlığı alacak.

Okulların açılması için artık Geri sayım başladı ve aileleri de okul alışverişi telaşı sardı. Ancak dar gelirli ve yardıma muhtaç aileler artan masraflar nedeniyle çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyor. Devlet bu durumda devreye giriyor ve okul harçlığı veriyor. 6-12 yaş arası çocuğu bulunan aileler için devletten okul harçlığı yardımı başladı. Başvuru işlemleri e Devlet üzerinden yapılıyor. Okul harçlığı tutarı ise 500 TL olarak belirlendi. e-devlet 500 TL okul harçlığı başvurusu ile ilgili merak edilenler haberimizde…

Milyonlarca öğrenci gelecek haftadan itibaren okullarına geri dönüş heyecanı yaşayacak. Ancak okulların açılması yaklaşırken masraflarda giderek artıyor. Çünkü Çocukların okul malzemeleri ve Kırtasiye ihtiyaçları karşılanıyor. Aileler yaklaşan okullar nedeniyle ne yapacağını kara kara düşünürken Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına devletten Müjde geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına okul harçlığı verilecek. Karşılıksız okul harçlığı ödemesi başvuruları e Devlet üzerinden yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu ile ilgili Tüm detayları paylaştı.

DEVLET 500 TL OKUL HARÇLIĞI VERİYOR

Devletten yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına Okullar açılmadan önce 500 TL okul harçlığı veriliyor. 500 TL okul harçlığı başvuruları e-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile yapılabiliyor. Başvuru yapmak isteyenlerin yardıma muhtaç olduklarını belgeleyen bir belge ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurusu onaylananlar banka hesabına ya da PTT aracılığı ile okul harçlığı ödemeleri yapılıyor. E Devlet okul harçlığı ödemelerinden sadece yardıma muhtaç aileler faydalanıyor ve Kriter olarak da hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması şartı aranıyor.

EYLÜL AYI SED ÖDEMELERİ DE DEVAM EDİYOR

Ekonomik anlamda zorluk çeken ailelere devletin sağladığı tek eğitim yardımı okul harçlığı değil. Her ay düzenli olarak devlet tarafından çocuğu olan ailelere SED ödemesi de veriliyor. SED yardımları Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan ailelerin çocuklarına çocuk başına ve aylık olarak veriliyor. SED yardımı almak isteyenlerin gerekli muhtaçlık belgeleri ile birlikte en yakın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl yada ilçe müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor. Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri için bakanlık tarafından istenen Kriter hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması yani yardıma muhtaç durumda olmak.

Eylül ayı sosyal ve ekonomik destek ödemeleri için başvuru işlemleri Hala sürüyor. Eğer Eylül ayının 15’inden itibaren ödeme almak istiyorsanız başvuru yapmakta geç kalmayın.

Başa dön tuşu