BÜYÜKŞEHİR

Adana Doğa Koleji öğrencisi Belinay Aktaş TÜBİTAK’tan ödül kazandı

Doğa Koleji Adana kampüsünde öğrenim gören Belinay Aktaş, hazırladığı proje ile TÜBİTAK’tan ödül kazandı. Belinay Aktaş’ın “Flex Sensörü Yardımıyla Emniyet Kemeri Kontrolü” projesi, Tübitak’ın düzenlediği teknolojik tasarım yarışmasında 1. oldu.

Doğa Koleji Adana Kampüsü öğrencisi Belinay Aktaş, TÜBİTAK tarafından düzenlenen teknolojik tasarım yarışmasına katıldı. Belinay Aktaş, yarışmaya trafik kazalarında ki ölüm ve yaralanmalara azaltmak amacıyla hazırladığı “Flex Sensörü Yardımıyla Emniyet Kemeri Kontrolü” projesi ile katılırken, Teknolojik tasarım alanında birincilik ödülünün sahibi oldu.

TÜBİTAK’tan Adanalı öğrenciye ödül

TÜBİTAK tarafından Teknoloji tasarım alanında düzenlenen yarışmada 1. olan Belinay Aktaş, Adana’yı da gururlandırdı. TÜBİTAK başkanı Profesör Dr Hasan mandal, öğrencinin ödülünü takdim etti. Belinay Aktaş yaptığı açıklamada bir olmaktan dolayı Mutlu ve gururlu olduğunu dile getirerek “Günümüz araçlarında emniyet kemeri çeşitli yollarla devre dışı bırakılabiliyor. Kişilerin emniyet kemeri kullanma oranının artırılması ve kaza anında ölüm ve yaralanma sayısının azaltılması için yapmış olduğum projemde, karın ve göğüs bölgesine gelecek şekilde 2 adet flex sensörü bulunmaktadır. Bu sensörler bükülebiliyor ve bükülme değeri ölçülebiliyor. Bükülme değerinden faydalanılarak emniyet kemerinin kurallara uygun bir şekilde kullanılması sağlanıyor. Bu sayede insanlar emniyet kemerini devre dışı bırakamıyor.” dedi.

Başa dön tuşu