BÜYÜKŞEHİR

Adana’da artan maliyetler nedeniyle hayvancılığı bırakıp esnaflık yapmaya başlayan vatandaş işlerin az olmasından şikayet etti

Adana’da yem fiyatları ve diğer maliyetlerin artması ile birlikte zarar etmeye başlayan bunun üzerine de büyükbaş hayvancılığı bırakarak Restoran açan esnaf işlerin kötü gitmesinden yakındı. Geçen yıla oranla bir nebze de olsa işlerini düşük olduğunu söyleyen esnaf, insanların alım gücünün düştüğünü söyledi.

Adana’da büyükbaş hayvancılık yapan Mehmet Yastı, artan yem fiyatları nedeniyle tutan zarar edince Restoran açmaya karar verdi. Geçtiğimiz yıl işleri iyi giden esnaf, bu yıl işlerini düşük olmasından şikayet etti. Geçen yıl insanların alım gücünün daha iyi olduğunu Fakat bu yıl geçen yıla oranla daha az aldığını söyleyen esnaf işlerinin de aynı doğrultuda düştüğünü dile getirdi.

Sütten zarar edince hayvancılığı bıraktı

Adana’nın Kozan ilçesinde Uzun yıllardan bu yana büyükbaş hayvan besleyiciliği yapan ve süt üreticileri ile geçimini sağlayan Mehmet Yastı, yem fiyatlarının artması sebebiyle hayvancılığı bırakarak 2 yıl önce Restoran işletmeciliğine başladı. Ancak bu yıl Restoran işletmeciliğinde de durgunluk yaşadığını söyleyen esnaf, vatandaşların alım gücünün düştüğünü ifade etti.

Geçen yıla oranla daha düşük

Daha önce tarım ve hayvancılıkla uğraştığını ancak Birkaç yıl önce 50 büyükbaş hayvanının bazılarını kesime gönderdiğini bazılarını sattığını söyleyen esnaf, yaklaşık 2 yıldan bu yana da Restoran işletmeciliği yaptığını dile getirdi. Ancak bu yıl restorandan da zarar etmeye başladığını belirten esnaf,

“Burada hizmet veriyoruz bir buçuk, iki yıla yaklaştı. Buradaki işler geçen yıla oranla bir nebze de olsa düşük. Çünkü geçen yıl insanların alım gücü daha fazla olduğu için bu da sürümü artırıyordu ama bu yıl geçen yıla oranla daha az diyebiliriz. Çünkü alım gücü bayağı düşmüş durumda. Bu ineği de sadece evimizde ve lokantada kullanmak için ayırdık. Sırf kendi süt ihtiyacımızı karşılamak için. Ona para vermemek için bu ineği de ayırdık.”

Başa dön tuşu