ÇUKUROVA

Adana’da çocuklara vantrolog gösterisi ile coğrafi ve kültürel bilgiler veriliyor

Adana’da yaşları 3 ve 9 arasında değişen çocuklara, hem günlük yaşam becerilerini geliştirmeleri hem de tarihi bir gün coğrafi ve kültürel bilgilerini pekiştirmeleri için çocuk psikoloğu Gürdal Görhan tarafından kukla vantrolog gösterisi ile eğitim veriliyor.

Adana’nın Çukurova ilçesinde bulunan Dr Ekrem Tok ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesinde görev yapan psikolog Gürdal Görhan, kentte bulunan üç 9 yaş arası çocukların günlük yaşam becerilerinin yanı sıra tarihi coğrafi ve kültürel Bilgilerin pekiştirilmesi için kukla vantrolog oyunu yazdı. Oyunda Aspendos, Göbeklitepe, Selimiye Camii, Mimar Sinan, Fatih Sultan Mehmet gibi temalar konu alınıyor. Tiyatro sanatçısı Sertaç Yekeboğa, performansı ile oyuna hayat veriyor. Kent genelinde bulunan kreşler deve okullarda sergilenen oyun şu ana kadar 5000 çocuğa ulaştı.

Çocuklar vantrolog sanatını da öğreniyor

Psikolog Gürdal Görhan, oyun hakkında açıklamalarda bulundu. çocukların tanıması gereken tarihi yerleri tarihi şahsiyetleri coğrafi yerleri ve kültürü çok geç anladıklarını belirten Görhan, “Anlayabilecekleri şekilde ne kadar erken anlatırsak o kadar kaliteli bir eser ortaya çıkıyor. Vantrolog gösterisi çocuklara ekstra ilginç geliyor. Çünkü sanatçımız ağzını oynatmadan kuklayı konuştururken kendisiyle diyalog kuruyor, sohbet ediyor. Bu sanatla da ilk kez tanışıyor çoğu çocuğumuz’ dedi.

Başa dön tuşu