BÜYÜKŞEHİR

Adana’da parmaklı narenciye ilgi çekti

Adana’da Kozan ilçesinde yaşayan üretici Cemal Selekoğlu’nun bahçesinde bulunan parmak görünümlü narenciye herkesi şaşkına çevirdi.

Adana’nın Kozan ilçesinde portakal üreticiliği yapan Cemal Selekoğlu’nun bahçesinde parmak görünümlü narenciye çıktı. Parmak görünümlü narenciyeyi görenler gözlerine inanamadı.

“Buda’nın Eli” cinsi

Adana’nın Kozan ilçesinde narenciye üretimi yapan Cemal Selekoğlu’nun Çukurköprü mevkiinde bulunan Sehlikzade Hasan Efendi aile müzesi bahçesindeki Narenciye ağaçlarında yetişen “Buda’nın Eli” cinsi olarak bilinen narenciye dikkat çekiyor. Tropik bir narenciye çeşidi olduğu öğrenilen ürünün, Yoğun arama ve Kokusu ile adeta bir Şifa deposu. İnternette limon çeşidi olarak söz konusu narenciye gören üretici ise tesadüfen gördüğünü ve diktiğiniz parmaklı limon olarak adlandırmaya başladıklarını söyledi.

Limon türevi bir narenciye

Parmaklı limon olarak adlandırdıkları ürünün herkesin dikkatini çektiğini belirten üretici Selekoğlu,  “Buda’nın Eli olarak adlandırılıyor. Bir narenciye türü, limon türevi. Ama onlardan farklı bir yapısı var. Görsellerine dikkat etmişsinizdir. Hakikaten de el şeklinde. Bunun diğer limon çeşitleri gibi içi sulu meyvesi yenen kısmı yok. Fakat mide yanmasına, mide ağrılarına çok iyi gelen bir narenciye olduğunu öğrendim. Onun dışında çok güzel bir aroma, koku veren özelliği var. Meyvesi de kurutulup küçük parçalara ayrıldığında çaylara aroma katmak için, bergamot gibi kullanılıyor. Görseli çok güzel. Bunu gören herkes şaşırıyor. Benim bildiğim kadar Kozan’da da herhalde ilk defa ben bunu getirdim. Bir tropikal bir narenciye türü. Ben internet ortamında görmüştüm. Dedim tropikal yerde yetişiyorsa, Çukurova’da tropikal bir bölge denemek için 2 yıl önce ektim. Bu yıl her dalı meyve doldu. Görseli insanları şaşırtıyor. Bu nasıl bir şey diyorlar. Çok ilgi çekiyor” dedi.

Başa dön tuşu