BÜYÜKŞEHİR

Adana’da yetişen bu meyvenin yaşı 15 kurusu 150 TL kilogram fiyatıyla satılıyor

Adana’nın Kozan ilçesine bağlı bir köyde yaşayan vatandaş yaklaşık 6 yıl önce 10 metrekarelik balkonunda çamaşır ipine asarak Cennet hurması üretimi başlattı. Şu anda 100 kadının çalışması ile mahalleyi Açıkhava fabrikasına dönüştüren vatandaş cennet hurmasının mahallenin geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Ağlıboğaz Mahallesi’nde yaşayan bir vatandaş 6 yıl önce mahalleyi adeta Cennet hurması fabrikasına dönüştürdü. Önce kendi balkonunda üretime başlayan vatandaş daha sonra mahallenin 100 kadının katılımı ile birlikte cennet elması üretimi yapmaya başladı. Hamza Kılıçkaya, mahallenin geçim kaynağının artık Cennet hurması olduğunu belirtirken yüzü kurutma işinde ellisi meyve toplama işinde olmak üzere 150 kadına iş imkanı sağladığını söyledi.

Avrupa’ya açılmayı planlıyor

Yurtiçi pazarında Kozan’da ürettikleri Cennet hurmaların yoğun talep gördüğünü söyleyen Kılıçkaya, hurma kurutma sezonunun açılması ile beraber günlük 8 ton vurmayı kurutmak için çalışmaya başladıklarını dile getirdi. Bu sezon yaklaşık 300 ton Cennet hurması kurusu elde etmek istediklerini belirten Kılıçkaya, bu yıl ilk defa yurt dışından da talep almaya başladıklarını dile getirdi. Kılıçkaya açıklamasında “Evimin balkonundan Avrupa’ya uzanan bir üretim yolculuğuna 300 kilogramla başladım. Bu güzel çalışmayla komşularıma da istihdam sağladım ve tüm mahalle burada üretim yapıyoruz” dedi.

Kurutma tesisi açacaklar

Yurtdışından da talep olması ile birlikte işleri büyütmeyi planlanan Kılıçkaya, organize sanayi bölgesinde kurutma tesisi açmak istediklerini söyledi. Ülkenin ve ilçenin ekonomisine katkı sunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Kılıçkaya, “Bu sektör her geçen gün büyüyor. Özellikle Kozan’ımızda birçok bölgede şu an kurutma işlemi yapılıyor. Şu an inanılmaz derecede telefonlar geliyor ne zaman çıkacak ürün diye. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Hem şehrimiz için hem Türkiye için bu gerçekten güzel bir gelişme. Bu sene Adana Kozan’da dolu yağışlarından dolayı bahçelerde verim kaybı oldu. Ondan dolayı bu sene yaklaşık 60 ton da Adana dışından ürün getirtiyoruz yetişmediği için. Burada 100 kadın çalışıyor, 50 kişilik ekipte aparat ve bahçede hasat mesaisi yapıyor.” dedi.

Başa dön tuşu