GÜNDEM

Aile bakanlığı 1700 TL maddi yardım verecek! Duyuru geldi, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi herkes alacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere yaptığı yardımlar devam ediyor. Bakanlık bugün 1700 TL maddeyi yardım duyurusu yaptı. Dar gelirli olan maddi durumu yeterli olmayan binlerce vatandaş başvuru yapması halinde bu ödemeden faydalanacak.

Hayat pahalılığının arttığı ekonomik krizin derinleştiği Bugünlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar vatandaşlar için hayat kurtarıyor. Maddi durumu yeterli olmayan ve ihtiyaç sahibi olan aileler başvurmaları halinde bakanlıktan çeşitli kalemlerde sosyal yardım alabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamaya göre yeni bir yardım kalemi daha açıldı. Bir yıl boyunca kira ödemekte güçlük çeken ihtiyaç sahibi vatandaşlara bakanlıktan kira yardımı verilecek. Yardım tutarı ise 750 lira ile bin 700 TL arasında değişiyor. Peki, kira yardımı kimlere yapılıyor? Kimler kira yardımı başvurusu yapabilir? Kira yardımı başvuruları nereden ve nasıl yapılıyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının maddi durumu yerinde olmayan hanelere sağladığı destek ödemeleri devam ediyor. Özellikle koronavirüs pandemisi ile birlikte artan sosyal yardıma ihtiyacı ekonomik krizinde başlaması ile birlikte daha fazla hissedilmeye başlandı. Bu noktada devreye giren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da maddi durumu yerinde olmayan ve ihtiyaç sahibi olan milyonlarca vatandaşa çeşitli kalemlerde sosyal yardım ödemesi veriliyor. Başvuru şartlarını yerine getiren herkes bakanlık tarafından sağlanan sosyal yardım fırsatlarından faydalanabiliyor. Acil nakit ihtiyacı olan ancak bir yandan da kirada oturduğu için kirasını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar başvuru yapmaları halinde Bakanlığı sağladığı kira yardımı ödemeleri ile hayatını daha kolay ilerletebiliyor.

BAKANLIKTAN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KİRA YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşların kira ödemelerini destek oluyor. Maddi durumunuz yerinde değilse bakanlığa başvuru yaparak 750 TL ile 1700 TL arasında değişen kira yardımı fırsatını değerlendirebilirsiniz. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada kira yardımının şehirlere göre değiştiği belirtildi. Yani Büyük şehirlerde kira yardımı daha yüksek tutarlarda verilirken küçük ve kira fiyatları düşük olan şehirlerde daha düşük olarak veriliyor.

BAŞVURU ŞARTLARI DA BELLİ OLDU

Bakanlığın yardıma muhtaç vatandaşlara verdiği kira yardımında başvuru şartları da belli oldu. Bir yıl boyunca ödenen kira yardımına başvurabilmek için hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması şartı aranıyor. Aynı zamanda oturduğunuz evin 1. dereceden ya da ikinci dereceden bir akrabanıza ait olmaması gerekiyor.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN VE NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan kira yardımı ödemeleri için başvuru yerleri de belli. Kirada oturan vatandaşlar e-devlet üzerinden başvuru yapabilecekleri gibi Bakanlığın il ve ilçelerde bulunan merkezlerine de başvuru yapabilir. Kira yardımından faydalanmak için kira kontratınızın ve TC kimlik kartınızın yanınızda olması gerekiyor.

Başa dön tuşu