GÜNDEM

Aile Bakanlığı 3.400 TL yardım ödüyor! E-Devlet’ten başvuru yapan faydalanıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 3400 TL yardım yapılıyor. Başvuruları e-Devlet’ten kabul ediliyor. Ödeme Tek seferlik olarak hesaplara geçiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli yardıma muhtaç öğrenci ve daha birçok farklı kalemle vatandaşlara sosyal yardım ödemesi yapmaya devam ediyor. Bakanlıktan yapılan duyuruya göre ölüm yardımı Birgül cenaze yardımı ve Cenaze ödeneği de başladı. e-devlet üzerinden başvuru yapanlar ödenekten faydalanma şansı yakalıyor. Tek sefere mahsus olarak verilen ödemelere başvuru 5 yıl içinde yapılabiliyor. Yani 5 yıl içinde başvuru yaparak ölüm yardımı almak mümkün.

Aile Bakanlığı 3.400 TL yardım ödüyor! E-Devlet’ten başvuru yapan faydalanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, her ay düzenli olarak binlerce kişiye yardım ödemesi yaparken Tek seferlik ödemelerle de dikkatleri çekiyor. Bakanlık tarafından sigortalı olarak çalışan bir kişinin vefatı durumunda cenaze masrafları karşılanıyor. Yani bakanlık ailelere ölüm yardımı ödemesi yapıyor. vefat eden sigortalının yakınlarına bu ödemeler tek sefere mahsus olarak veriliyor. Başvurular ise 5 yıl içinde yapılabiliyor. Yani ölümün ardından 5 sene sonra da ölüm yardımından faydalanmak mümkün.

ÖLÜM YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ölüm yardımı ödemeleri için bazı şartları da taşıyor olmak gerekiyor. Bakanlık tarafından belirlenen bu şartlar şöyle;

Meslek hastalığı ya da iş kazası sonucu hayatını kaybetmek,

Malullük aylığı, yaşlılık aylığı ya da sürekli iş göremezlik geliri alırken hayatını kaybetmek Birgül

En az bir yıl içinde vefat eden sigortalının Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası priminin bildirilmiş olması.

KİMLER ÖLÜM YARDIMI ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ölüm yardımı ödemesi vefat eden kişinin yakınlarına verilmektedir. Hak sahibi olan kişiler arasında öncelik eştedir. Hayatını kaybeden kişinin eşi Ya da çocukları bulunmuyorsa anne ve babası ölüm yardımı alabilir. Anne baba da yoksa Kardeşler ölüm yardımından faydalanırken kardeş de bulur mu orada müracaat eden akrabalar alabilir.

ÖLÜM YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu İl müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik merkezleri aracılığı ile ölüm yardımı başvurusu yapmak mümkündür. Ölümün ardından 5 yıl içerisinde ölüm yardımı başvurularını tamamlamak gerekir. Başvuru işlemlerinin takibi ise e-devlet üzerinden yapılmaktadır. e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ölüm yardımı sorgulama yazarak ödemenin ne zaman yapılacağını sorgulayabilirsiniz.

Ölüm yardımı ödemeleri PTT ya da Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmaktadır.

Başa dön tuşu