GÜNDEM

Aile Bakanlığı az önce duyurdu! Yarından itibaren ailelere 1100 TL yardım verilecek! e-Devlet’ten TC no sonuna göre başvuru yapılıyor

Aile Bakanlığı yeni destek duyurusu yaptı. Ailelere yarından itibaren başvuru yapmaları koşulu ile 1100 TL yardım verilecek. Ödemeler PTT’den yapılacak, ancak başvuruları e-Devlet’ten yapabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kış ayları yaklaşırken vatandaşlara şimdiden sosyal yardım ve destek ödemeleri için duygular yapmaya başladı. Özellikle elektrik faturası ve doğalgaz faturasını ödemekte güçlük çeken aileler için bakanlıktan yeni uygulama geldi. Bakanlık tarafından yapılan son dakika duyurusuna göre doğalgaz faturası desteği başvuruları yarın itibarı ile başlıyor. Başvuru yapmak isteyenler e-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla başvuru yapabilecek. Bunun yanında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının farklı sosyal yardım kalemleri de bulunuyor. Yani hem doğalgaz tüketim desteği hem de elektrik tüketim desteğinin yanı sıra dar gelirli ve muhtaç ailelere hazırlanan yardım paketlerinden faydalanabilirsiniz.

Devletin sağladığı sosyal yardım ve destek ödemeleri özellikle kış aylarında vatandaşlar için çok daha önemli hale geliyor. Çünkü kış aylarında elektrik faturası ve doğalgaz faturası artıyor enerji tüketim fiyatlarına gelen zamlar vatandaşların belli mi bitiyor. Özellikle son yapılan zamdan sonrasında enerji fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Bu nedenle de dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar elektrik tüketim desteği ve doğalgaz faturası desteği yardımlarını daha çok araştırmaya başladı. Kış ayları yaklaşırken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vatandaşlara doğalgaz yardımı ve enerji tüketim desteği ile ilgili yeni duyuru yayınladı. Nihayet başvurular başlıyor ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar için ödemeler Ekim ayında hesaplara geçecek.

E-DEVLET’TEN BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

Doğalgaz yardımı vatandaşlar için hane başına yapılıyor. Yani aynı hane içinde yaşayan Kişi sayısına göre doğalgaz yardımı tutarı da farklılık gösteriyor. E-devlet üzerinden başvuru yaparak doğalgaz yardımı alabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan enerji tüketim desteği bölümüne tıklayarak doğalgaz yardımı için başvuru işlemlerini tamamlamak mümkün. Başvurular Yarın itibarı ile başlıyor. Başvuru süresi yok istediğiniz zaman Başvuru yapabilirsiniz ancak Bakanlığın ödeme yapacağı hane sayısı sınırlı. O yüzden elinizi çabuk süt ararsanız iyi olur.

ÖDEMELER PTT’DEN VERİLECEK

Doğalgaz tüketim desteği ödemeleri için PTT şubelerine gitmeniz gerekiyor. Başvurunuz onaylandıktan sonra gelen doğal gaz faturanızla birlikte en yakın PTT şubesine giderek T.C. kimlik kartınızı ve doğalgaz faturamızı ibraz etmeniz durumunda ödemeniz hesabımıza yatacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçmiş ve kış aylarında başlatılan destek ödemeleri ile ilgili detaylı bilgiler vermiştir. Bu yıl da devam edecek olan doğalgaz yardımı ödemeleri 4 ay boyunca geçerli olacak. Bunun yanında vatandaşlar elektrik tüketim desteği ödemesinden de faydalanabilecek. Yani doğalgaz yardımı almaya hak kazanan vatandaşların elektrik tüketim desteği alma hakkı da bulunuyor.

DOĞALGAZ YARDIMI NE KADAR ÖDENİYOR?

Doğalgaz yardımı ödemeleri yukarıda da belirttiğimiz gibi hane içinde yaşayan Kişi sayısına göre farklılık gösteriyor. Ödeme 450 ila 1150 TL arasında değişiyor. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu