GÜNDEM

Aile Bakanlığı yarın hesaplara yatıracak! Geri ödemesiz, karşılıksız 3500 TL sosyal yardım ihtiyaç sahiplerine ve dar gelirlilere ulaşacak

Aile Bakanlığı Sosyal Yardım ödemeleri yarın başlıyor. Daha önce başvuru yapan ihtiyaç sahibi ailelere 3350 TL sosyal yardım yatırılacak. Bakanlık sosyal yardım ödemeleri ile ilgili merak edilenler haberimizde…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardım ödemeye devam ediyor. Bakanlık tarafından sağlanan onlarca farklı yardım kalemi bulunuyor. Bu yardımlar için başvurular e-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından kabul ediliyor. Engelliler, evde bakılan muhtaç kişiler, ihtiyaç sahibi kişiler, yaşlılar sosyal yardım için başvuru yapabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Eylül ayı evde bakım maaşı ödemeleri ile ilgili Müjdeli haberi bugün verdi. Bakan Yanık, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ödemelerin 15 Eylül tarihinde yani yarın başlayacağını açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşı Eylül ayı ödemeleri Yarın itibarı ile başlıyor. Daha öncesinde bakanlığa başvuru yapan ve evde bakım parası almaya hak kazananlar Yarından itibaren 3.350 lira ödemelerine kavuşacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ödemelerin bakanlık tarafından ilan edilen illerde yapılacağı ifade edildi. Bakanlık tarafından 15 Eylül 2022 evde bakım maaşı yatan iller listesi yarın sabah saatlerinden itibaren yayınlanacak. Peki, kimler evde bakım maaşı alabilir? Evde bakım maaşı yatan iller listesi belli oldu mu?

EYLÜL AYI EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Eylül ayı evde bakım maaşı ödemeleri 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren başlıyor. Bakanlık tarafından yapılan duyuruda 15 Eylül evde bakım maaşı yatan iller listesinin sabah saatlerinden itibaren ilan edileceği bildirildi. Aynı zamanda vatandaşlar e Devlet evde bakım maaşı sorgulama da yapabilecek. Maaşımı Ziraat Bankası üzerinden alanlar ise SMS ile evde bakım maaşı sorgulayabilecek.

2022 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Evde bakım parası ödemeleri evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli vatandaşlara bakan yakınlarına veriliyor. Her altı ayda bir enflasyon verileri doğrultusunda evde bakım maaşı ödemelerine de zam yapılıyor. Diğer sosyal yardımlara olduğu gibi Temmuz ayında evde bakım maaşı ödemeleri ne de zam geldi. 2022 yılının ikinci yarısı itibariyle evde bakım maaşı 3340 TL olarak hesaplara geçiyor.

KİMLER EVDE BAKIM MAAŞI ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşı başvuru şartları belli. Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ya da engelli yakınına bakan ve yaşadığı hane içinde kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az olanlar evde bakım parası için başvuru yapabiliyor. Evde bakım aylığı alabilmek için aynı zamanda bakıma muhtaç kişinin tam teşekküllü bir hastaneden alınmış heyet raporunu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına İbraz etmek gerekiyor. Başvurudan 10 gün sonra hak eden kişilere evde bakım parası bağlanıyor.

EYLÜL AYI EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Aynı zamanda hak sahibi olan vatandaşlar evde bakım maaşı sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden ya da Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile maaş alıyorlarsa SMS ile sorgula Ya biliyor. E-Devlet evde bakım maaşı sorgulama için T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle girdikten sonra evde bakım maaşı araması yaparak sorgulama yapabilirsiniz. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile maaş alanlar ise cep telefonlarının kısa mesaj bölümüne büyük harflerle BAKİYE yazarak 4747’ye SMS gönderebilir. Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri ile birlikte hangi ilde hangi gün bakım parası ödemesinin yapılacağını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Başa dön tuşu