GÜNDEM

Aile ve Maliye Bakanlığı birleşti! Dar gelirli için yeni sosyal yardım paketi hazırlandı: Doğalgaz, elektrik ve kırtasiye yardımı detayları netleşti!

Nakit ihtiyacı olanlar dikkat! İki Bakanlık birleşti, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olanlara yardım ödemesi başvuruları açıklandı. Kırtasiye, doğalgaz, elektrik yardımı için son dakika açıklaması geldi. Başvuru ekranı ve şartlar…

Eylül ayı sosyal yardımları devam ederken, iki bakanlıktan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olanlara müjde üstüne müjde geldi. Başvuru yapanlara nakdi yardım verilecek. İki Bakanlık yeni yardım için ortak karar aldı. Üstelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni bir müjde gelecek. Cumhurbaşkanı müjdeyi Ekim ayında açıklayacak ancak Aile ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak olan yardım ödemelerinin başvuruları şimdiden başladı. Peki, kimler doğalgaz, elektrik ve kırtasiye yardımı alabilir, şartlar neler?

Dar gelirli vatandaşlar için iki bakanlıktan birden bomba sosyal yardım haberi geldi. Kış ayları yaklaşırken doğalgaz ve elektrik masraflarını dert eden vatandaşlar bu dertten devlet yardımı sayesinde tamamen kurtulacak. Çünkü devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşlara artan masraflarını daha rahat karşılayabilmeleri amacıyla yardım verecek. Bu yardımlar içinde Eylül ayında öne çıkanlar kırtasiye yardımı, doğalgaz yardımı ve elektrik faturası yardımı oldu. Henüz kış ayları gelmedi ama bu yardımlar için başvurular şimdiden açıldı.

EYLÜL AYI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı işbirliği ile verilen doğalgaz yardımı, elektrik faturası yardımı ve eğitim yardımı için başvurular başladı. Eylül ayı için devam eden başvuru sürecinde vatandaşlar e-devlet aracılığı ile ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat giderek başvuru yapabiliyor. Aynı zamanda bakanlıklar farklı yardım kalemlerinde de vatandaşlara destek olmayı sürdürüyor. Yani ilerleyen günlerde başlayacak olan icralık borçlarını kapatılması, sosyal ve ekonomik destek ödemeleri, Evde bakım maaşı ve yaşlılık maaşı gibi Maaşlar bu sosyal yardımlardan sadece bazıları. Doğalgaz ve elektrik faturası desteği ise sadece kış aylarına özel olarak veriliyor.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Eğitim yardımı, doğalgaz yardımı ve elektrik faturası desteği için başvuru yapabilecek olan kişilerde açıklandı. Hane içinde kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az ise herkes Bu yardımlar için başvuru yapabiliyor. Bunun yanında Aile Destek paketi programı da başladı. Türkiye Aile Destek programı başvurularına Asgari ücretli Çalışanlar ve emeklilerde yoğun ilgi gösteriyor. Yine aynı aileden 1 kişi çalışması durumunda asgari ücretliler ve emekli vatandaşlarda Türkiye Aile Destek paketi başvurusu yapabiliyor.

EKİM AYINDA YENİ DESTEKLER AÇIKLANACAK

Diğer yandan Hükümete yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre Ekim ayında devlet yeni destek paketleri açıklamaya hazırlanıyor. 13 Eylül’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamadan hariç olarak Ekim ayında yeni yardımlar gündeme gelecek. Alınan bilgiye göre hükümet ekonomik krizin vatandaşları üzerindeki etkisini en aza indirmeye çalışıyor.

Yeni destek paketi içerisinde eğitim yardımı, çocuklu ailelerin desteklenmesi, dar gelirli ailelerin market ve gıda alışverişlerinde desteklenmesi gibi kalemler yer alıyor. Özellikle ekonomik krizin derinden hissedildiği ve hayat pahalılığının arttığı bu günlerde vatandaşların da beklediği ödemeler yapılacak. Bir yandan da yardıma muhtaç kişilere sağlanan yaşlılık aylığı, engelli maaşı, evde bakım maaşı gibi ödemelerde devam edecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Bu yardımlar için milyarlarca liralık bütçe ayrıldı.

Başa dön tuşu