GÜNDEM

Ak Parti’nin 2 numarası açıkladı! Asgari ücret zammı için en güçlü tahmin 8 bin 690 TL oldu, refah payı da içinde

AK Parti’nin en yetkili isminden asgari ücret zammı açıklaması! Masadaki en son rakam belli oldu. Refah payı ile birlikte asgari ücret 8690 TL oluyor.

Ak Parti’nin 2 numarası açıkladı! Asgari ücret zammı için en güçlü tahmin 8 bin 690 TL oldu, refah payı da içinde. Asgari ücret zammı son dakika haberleri milyonlarca çalışan vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. AK Parti’den yapılacak açıklamalar bu konuda en çok merak edilen başlıklar. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan asgari ücret ile ilgili olarak umut veren açıklamalar gelmişti. Şimdi de AK Parti’nin 2 numarası Numan Kurtulmuş, herkese heyecanlandıran açıklamaları ile bir kez daha umutları artırdı. Peki, asgari ücret zammı belli oldu mu? 2023 yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Ocak ayında asgari ücrete yapılacak olan zamla birlikte milyonlarca çalışanın maaşı değişecek. Sadece çalışanlar için değil asgari ücret tüm sektörler için çok önemli nokta her gün kulislerde asgari ücret ile ilgili yeni bir rakam ortaya atılıyor. AK Parti’den yapılacak olan her açıklamada milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Hükümet kanadından asgari ücretle ilgili son açıklama yapan isimlerden oldu. Yıl sonunda Asgari ücretin geleceği rakam hakkında tüyolar veren Numan Kurtulmuş, herkesin iyi oldu diyebileceği bir rakam geleceğini söyledi.

PRİM DESTEĞİ MECLİSE SUNULDU

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay daha önce Meclise sunulan Bütçe ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bütçede 2022 yılında 43,1 milyar TL işveren sigorta prim desteğinin %58 artırılması da yer alıyordu. Yani bütçenin mecliste kabul edilmesi durumunda 2023 yılında işverene ödenecek olan sigorta prim desteği yüzde 58 daha fazla olacak. Aslında bu rakam ile Asgari ücretin oldukça yüksek olacağını gözler önüne seriyor.

YENİ RAKAM ORTAYA ÇIKTI

Hükümeti işverene prim desteğini arttırırken asgari ücretlinin umudu da yükseldi. İşverenlere %58 prim desteği ödenmesi durumunda asgari ücretteki zam tutarının 3190 TL olması bekleniyor. Yani yapılacak olan bu zamla birlikte 2023 yılında net asgari ücret 8690 TL olabilir. Asgari ücret zammı Ocak ayında uygulanmaya başlanacak. Ancak Aralık ayında asgari ücret tespit komisyonunun toplanması ile birlikte asgari ücrete yapılacak olan net artış da ortaya çıkmış olacak. Yetkili isimler bu konuda peş peşe umut veren açıklamalarda bulundu. En heyecan verici açıklama ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

HERKESİ MEMNUN EDECEK BİR RAKAM OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde grup toplantısında yaptığı açıklamada asgari ücret ile ilgili de konuşmuştu. Yeni asgari ücretin herkesin memnun olacağı bir rakam olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, zam oranının oldukça yüksek olacağının sinyallerini vermişti. Asgari ücret zammı ile ilgili şu anda havada uçuşan çok fazla rakam var. Ancak en net rakam Aralık ayında ortaya çıkacak.

Başa dön tuşu