GÜNDEM

Akaryakıt fiyatları çok sert yükseldi! Benzin ve motorin için kötü haber geldi, 30 TL’nin üstüne çıkacak

Akaryakıt fiyatları bir kez daha güncelleniyor. Bu defa indirim değil zam haberi geldi. Benzin ve motorin fiyatları 30 TL’nin üstüne çıkacak.

Akaryakıt fiyatları çok sert yükseldi! Benzin ve motorin için kötü haber geldi, 30 TL’nin üstüne çıkacak. Brent petrol ve döviz kurunda hareketlilik devam ediyor. Yaşanan hareketlilik Türkiye’deki pompa fiyatlarına da bazen indirim bazen de zam olarak yansıyor. Geçtiğimiz hafta indirim haberleri ile mutlu olan araç sahiplerine kötü haber geldi. Uluslararası alanda yaşanan gelişmeler sebebiyle brent petrol fiyatlarında artış bekleniyor. Bu da benzin ve motorin için yeni zam demek. Uzmanlara göre benzin ve motorin fiyatları 30 TL’nin üstüne çıkacak.

Brent petrol fiyatlarında dalgalı seyir devam ediyor. Araç sahipleri motorin ve benzin fiyatlarını takip etmekte güçlük çekiyor. Geçtiğimiz hafta motorine indirim haberleri gelmişti ama bu hafta zam beklentisi oluştu. Çünkü uluslararası piyasalarda yaşanan hareketlilik brent petrol fiyatlarının artmasına sebep oluyor. Gelen son bilgilere göre de uzmanlar ilerleyen günlerde brent Petrol de yine artış bekliyor. En büyük endişe ise brent petrol fiyatlarının artması ile birlikte benzin ve motorin fiyatlarının 30 TL’nin üstüne çıkması.

ARZ ENDİŞESİ YÜKSELİŞİ TETİKLİYOR

Geçtiğimiz haftalarda brent petrol de yaşanan artışın ardından benzin ve motorin fiyatlarına peş peşe zam yapılmıştı. Yapılan son zamlarla motorinin litre fiyatı 28 liraya kadar dayanmıştı. 30 liraya geçecek iddiaları sonrasında brent petrol gerilemeye başlamış ve motorine indirim gelmişti. Ancak küresel piyasalarda oluşan arz endişesi nedeniyle brent Petrol yine yükselmeye başladı. Haftaya düşüşle başlamasına rağmen brent petrol fiyatları bugün yeniden artışa geçti. Özellikle OPEC+ ülkelerinin Günlük petrol üretimini 2 milyon varil azalttığını açıklaması ile birlikte uluslararası piyasalarda endişe başladı.

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI’NIN ETKİLERİ DE SÜRÜYOR

Dün günü düşüşle tamamladı an brent Petrol Bugün güne artışla başladı. brent petrolün varil fiyatı 90 1,35 dolara kadar yükseldi. Yaşanan arz endişeleri ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar Petrol piyasasındaki dalgalanmayı etkiliyor. Aynı zamanda Rusya’dan deniz yoluyla yapılan patron sevkiyatının 21 Ekim’e kadar olan 7 günlük dönemde son 5 haftanın en düşük seviyesinde olması da endişeleri arttırıyor.

KISA SÜREDE 100 DOLARIN ÜSTÜNE ÇIKABİLİR

Diğer yandan brent Petrol fiyatlarında artış ile ilgili tehlike çanları da çalmaya devam ediyor. Piyasa analizlerine göre brent petrolün fiyatları kısa vadede 100 doların üzerine çıkabilir. Özellikle Rusya’ya AB’nin ambargo koyması durumunda Petrol fiyatlarında hızlı bir Yükseliş bekleniyor. Olası bir ambargo halinde Rusya’dan gelecek olan petrolü dünya kaybedecek ve Aralık ayında petrol fiyatları 100 doları geçecek.

MOTORİN 30 LİRAYI GEÇEBİLİR

Elbette bu durum benzin ve motorin Fiyatlarını da yakından ilgilendiriyor. Son yapılan indirimle birlikte 26 lira seviyelerine gerileyen motorin brent petrolün varil fiyatının 100 doların üstüne çıkması durumunda yeniden 30 lira sınırını geçebilir.

Başa dön tuşu