GÜNDEM

Akaryakıta dev indirim geliyor! Vatandaş nefes alacak

Dünya ekonomisinde şu aralar bir durağanlık beklentisi söz konusuyken ve güçlenen doların petrol alımını kısıtlayacağı endişesi, fiyatları 9 ayın en düşük seviyesine çekti.

Küresel ekonomiler rekor seviyelere çıkan enflasyonu düşürmeye kararlı. Enflasyonu düşürmek için alınan kararların ekonomide yaratacağı negatifliklerin uzun vade de yaratacağı zararlar daha çok ifade edilmeye başlandı.

Resesyon endişesini derinden hisseden piyasalardan birisi kuşkusuz ki petrol oldu. Mevcut durumda Rusya-Ukrayna savaşı etkisiyle bir süredir dalgalanma yaşayan piyasa, başta ABD olmak üzere dünya ekonomisinin durgunluğa gireceği endişesi ile sert düşüşler yaşamaya başladı.

Yatırımcılar, artan faiz oranları, yüksek enflasyon ve resesyon kaygılarının petrol talebini düşürmesinden tedirgin olurken, fiyatlar Ocak ayından bu zamana kadar en düşük seviyeye geriledi.

Kasım vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri 84,27 dolara kadar geriledi. Bu seviye Ocak ayında kaydettiği 83 dolardan bu yana gördüğü en düşük fiyat oldu.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü de benzer şekilde 77 dolara inerek, son 9 ayın en düşük seviyesini kaydetti. Her ikisinde de geçen hafta Cuma günü %5 civarında düşüş oldu.

ABD ham petrolü haftalık bazda % 8, aylık %16 düşüş kaydederken, bu oranlar Brent türü için sırası ile  %7 ve %15’i işaret ediyor.

Analistler dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak kayıtlara geçen Çin’deki yavaşlamanın da petrol talebinin üzerinde baskı yarattığına, bunun da fiyatlar üzerinde etkisi olduğu ifade edildi.

ABD Merkez Bankası’nın geçen hafta yaşadığı faiz artışı kararının artçı şokları bu haftada da etkisi sürüyor. Tüm paralar karşısında yükselen doların, sepet değerini gösteren endeks 114 puanı aştı.

Doların diğer paralar karşısında güç kazanması, dolar cinsinden ödemeleri zorlayacağı için petrol talebini azaltıcı bir unsur olarak nitelendiriliyor. Uzmanlar doların 20 yılın en yüksek seviyesine çıkmasını ve ekonomik yavaşlama korkularını, petrol için negatif olarak yorumlanıyor.

Religare Broking emtia araştırma başkan yardımcısı Sugandha Sachdeva, WTI petrolünde 75, Brent petrolde 80 doları destek seviyeleri olarak gösteriliyor.

Piyasa, bundan sonraki süreçte 5 Ekim tarihine kadar bir araya gelecek Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortaklarının toplantısından çıkacak olan karar bekleniliyor.

Akaryakıtta İndirim Bekleniliyor!

Küresel petrol fiyatlarında çok sert fiyat iniş çıkış hareketliliği olduğu zamanlarda, gözler hemen akaryakıtta düşüş olup olmayacağına dair meraklı bekleyiş başladı.

Ham petrol sadece Eylül ayı içinde yaklaşık 20 dolara kadar iniş yaşaması bekleniliyor. Dünya petrol piyasasına yön veren Brent petrol de bu ay 102 dolardan, 84’lere kadar indi.

Durum böyle olunca akaryakıtta indirim olabileceği yönünde beklentiler devam etti.

Son duruma bakıldığında ise İstanbul’da motorinin litre fiyatı 23.07, benzinin 19.23 Türk Lirası’ndan satılıyor.

Ankara’da benzin 19,34 TL, motorin 23,20 TL, İzmir’de benzin 19,34 TL ve motorin 23,21 TL fiyatlanıyor.

Başa dön tuşu