YAŞAM

Akne izlerinden kurtulmak için en iyi tedaviler

Kimyasal peeling, dermabrazyon, dolgu maddeleri ve lazer yenileme ile daha temiz bir cilt elde edin.

Akne her gencin kabusudur ve akne bazen yetişkinliğe kadar uzanabilir. Ancak sivilceler temizlendikten ve kızarıklık ve tahriş gittikten çok sonra, bazılarımız istenmeyen hatırlatmalar taşır: yara izi. Sivilceden geriye kalan çirkin yara izlerine katlanmak zor olabilir.

Ancak sivilce izleriniz ister kabarmış ister çökmüş olsun, bunları maskelemenin veya en aza indirmenin birkaç iyi yolu vardır – lazerle yüzey yenileme, kimyasal peeling ve mikro iğnelemeyi düşünün.

Dermatolog Amy Kassouf, “İltihabı kontrol altına aldığınızda cildin ne kadar iyileşebildiğine her zaman şaşırmışımdır” diyor.

Dr. Kassouf, mevcut olan en iyi sivilce izi tedavilerini ve bunların sivilce izlerini en aza indirmeye nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.

En iyi sivilce izi tedavileri

Akne, 11 ila 30 yaş arasındakilerin yaklaşık %80’ini bir noktada etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Yüzünüzde, göğsünüzde, sırtınızda ve omuzlarınızda olabilir. Tahriş asla gitmeyecek gibi görünebilir, ama öyle. Geçtiğinde sivilce izleri kalabilir.

Sivilce izlerinizden hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün olmasa da, onları tedavi etmek için asla geç değildir. Genç hastalar, gelecekte akne alevlenmesi riskinin az olduğundan emin olmak için tedaviye başlamadan önce 20’li yaşların başına kadar beklemek zorunda kalabilirler.

Bir yara izinin dokusunu, rengini ve görünümünü iyileştirdiğini iddia eden birçok reçetesiz ürün olsa da, sivilce izlerinden doğal olarak ve evde kurtulmanın gerçek bir yolu yoktur. Reçetesiz ürünler aşağıdaki bileşenleri içerebilir:

Alfa hidroksi asitler.

Laktik asitler.

Retinoidler.

Salisilik asit.

Ama en iyisi bir dermatoloğa danışmak. İlk olarak, sivilcenizi kontrol altına almaya odaklanacaklar. Ne kadar az kırılma yaşarsanız, o kadar az yara izi alırsınız. Ve iyi haber şu ki, tüm sivilce izleri kalıcı değil.

Doktorunuz aknenizin geride bıraktığı yara izlerine dikkat çektiğinde, genellikle aşağıdaki tedavi seçeneklerini keşfedecektir.

Lazer yüzey yenileme

Vaskülere özel lazerler kan damarlarını hedefler ve pembe veya mor olan düz veya kabarık yara izlerinin hafifletilmesine ve kabarık izlerin düzleşmesine yardımcı olabilir. Doktorlar akne izlerini tedavi etmek için sıklıkla fraksiyonel veya karbondioksit ablatif lazerler kullanırlar.

Dr. Kassouf, “Daha sonra cilt şişer ve kızarır ve beş güne kadar kanayabilir” diyor. “Ayrıca, üç ila beş tedavi seansına ihtiyacınız olabilir.”

Lazer tedavileri sadece sivilceler için değildir. Doktorlar, yanıklar, cilt kanseri ve dövme silme dahil olmak üzere diğer yara izlerini tedavi etmek için lazer kullanır.

Kimyasal peeling

Dermatoloğunuz cildinize kimyasal bir solüsyon uygulayabilir. Bu, kabarmasına ve sonunda soyulmasına neden olarak, genellikle eski deriden daha pürüzsüz olan yeni, yenilenmiş bir cilt oluşturur.

Peeling tipik olarak yedi güne kadar kızarıklığa ve bazen şişmeye ve uçuklara neden olur. Bu tedavi aynı zamanda daha ucuzdur çünkü genellikle sadece bir tedavi seansına ihtiyacınız olacaktır.

Dr. Kassouf, “Lazerler daha kesindir, bu nedenle kimyasal peeling işe yaramazsa, insanlar genellikle lazeri dener” diyor.

Mikroiğneleme

Kollajen indüksiyon tedavisi olarak da bilinen mikroiğneleme, cildinizin üst tabakasında küçük delikler oluşturmak için ince iğneli bir rulo veya kalem cihazı kullanır. Prosedür, ince çizgileri ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan kolajen üretimini uyarır.

Kızarıklık daha sonra ortaya çıkar ve genellikle birkaç gün sürer. Çoğu insanın en iyi sonuçlar için dört ila altı mikro iğneleme tedavisine ihtiyacı olacaktır.

Doktorunuz ihtiyaçlarınıza göre birden fazla tedavi türü de kullanabilir. Örneğin, bazı yara izlerini lazerle, bazılarını ise mikro iğneleme ile tedavi edebilirler.

Dr. Kassouf, “Cildiniz zarar gördüğünde, hiçbir tedavi onu tekrar mükemmel gösteremez” diyor. “Ancak, şiddetine bağlı olarak, sivilce izi tedaviden sonra üçte iki oranında azalabilir.”

Zımba eksizyon

Standart tedaviyle iyi iyileşmeyen çukurlu bir yara iziniz varsa, doktorunuz zımba eksizyonunu tercih edebilir.

Dr. Kassouf, “Burası, yeniden yüzey oluşturmadan önce tüm yara izi ve saç folikülünün çıkarıldığı yerdir” diye açıklıyor.

Cildin üst tabakasını delerek bir yara izini tamamen çıkarmak için yuvarlak bir alet kullanılır. Daha sonra, bölgeyi kapatmak için cilt dikişleri kullanılır, bu da zamanla kaybolan daha küçük, daha düz bir yara izi ile sonuçlanmalıdır.

Sübsizyon

Herhangi bir lazer veya soyma işleminden önce yardımcı olabilecek başka bir tedavi, kas veya daha derin dokulara bağlı bir yara izinin serbest bırakılmasını ve böylece tekrar serbestçe hareket edebilmesini içeren bir prosedür olan subsizyon olarak adlandırılır.

Cerrahi bir prob veya iğne kullanan bu teknik, lazere, kimyasal peelinge veya mikroiğnelemeye tepkilerini arttırmak için yüzeye çıkarmak için daha derin yara izleriyle birlikte kullanılır.

Tedaviden sonra yaklaşık bir ila iki hafta küçük morluklar fark edebilirsiniz.

Dolgu maddeleri

Evet, dolgu maddeleri genellikle kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılır. Ancak batık akne izlerine yardımcı olmak için de kullanılabilirler.

Restylane® ve Juvederm® gibi hyaluronik asit dolgu maddeleri cildinizin dolgunlaşmasına yardımcı olur ve çökük bölgeleri pürüzsüzleştirirken, Bellafill® gibi kolajen dolgu maddeleri sivilce izini kaldırır ve hacim ekleyebilir.

Bir poli-L-laktik asit dolgu maddesi olan Sculptra®, herhangi bir girintili akne izlerini yükseltmek için kolajen üretimini uyararak zamanla çalışır.

Doktorunuz ayrıca vücudunuzun başka bir bölgesinden yağın toplandığı ve akne izi olan bölgeye enjekte edildiği otolog yağ transferi önerebilir.

Tüm dolgu çeşitlerinde şişlik, kızarıklık ve renk değişikliği yaşayabilirsiniz. Ve ne tür dolgu kullanıldığına bağlı olarak, birden fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Dermabrazyon

Lazer yüzey yenilemeye benzer şekilde, dermabrazyon cildinizin üst tabakasını çıkarmak için sürtünme yaratan özel bir alet kullanır. Cildinizi pürüzsüzleştiren bir “zımpara” olarak düşünün.

Cildin üst tabakası çıkarıldıktan sonra, iyileşmesine yardımcı olmak için birkaç hafta sürebilen nemli bir pansuman uygulanacaktır.

Mikrodermabrazyon, dermabrazyona benzer, ancak tipik olarak daha kısa iyileşme süreleri olan birden fazla tedaviyi içerir. Mikrodermabrazyon, lazer tedavileri kadar derine inmez veya kalıcı bir değişiklik bırakmaz, ancak daha ucuzdur ve daha az hazırlık gerektirir.

Steroid enjeksiyonları

Yaygın bir tedavi olan steroid enjeksiyonları, kabarık akne izlerini düzleştirmek için kullanılabilir. Fark edilir bir fark görmeden önce birden fazla tedaviye ihtiyacınız olacak.

Yan etkiler arasında hafif ağrı, morarma ve muhtemelen kanama olabilir. Lazer tedavileri ile alternatif enjeksiyonlar genellikle sonuçları iyileştirebilir.

Sivilce izlerini önleyebilir misin?

Akne ilaçlarla veya diğer takviyelerle ilgili olabilir, bu nedenle doğum kontrolü ve egzersiz takviyeleri gibi ilaçları her zaman bir doktorla gözden geçirin.

Sivilce izleri alma riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

Sigarayı bırakın veya sigaraya başlamayın.

Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Sivilcelerinizi toplama veya sıkma dürtüsüne direnin.

Yara izi olasılığını azaltmak için aknenizi mümkün olan en kısa sürede tedavi edin.

Yara izi, genç olmanız ve hormonlarınızın değişmesi ya da yetişkin olmanız fark etmeksizin her yaşta olabilir. Bazen yetişkinler kilo verdiğinde veya yaşlandıkça ciltlerindeki elastikiyetini kaybettiğinde, geçmiş yıllardan kalma yara izleri daha belirgin hale gelir.

Dr. Kassouf, “Diğer yetişkinler için, nihayet kendilerine bakma zamanının geldiğini görüyorlar” diyor. “Hayatı boyunca bu yarayla uğraştığını ve bu konuda bir şeyler yapmak istediğini söyleyen 60 yaşında bir çocuğum vardı. Yetişkinlerde güzel sonuçlar gördüm.”

Başa dön tuşu