GENEL

Alışverişte indirim oyununun sonu geldi! O sihirli kelimeler artık yasak

Kasım ayı tüm dünyada indirim ayı olarak biliniyor. Ancak bu defa indirim ayı yasaklı başlıyor. Sanal alıveriş sitelerinin indirim oyununa engel geldi. Artık o sihirli kelimeler yasak olacak.

Tüm dünyada Kasım ayı indirim ayı olarak biliniyor ve alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar tarafından heyecanla bekleniyor. Özellikle “Efsane Cuma”, “Kara Cuma” gibi indirim kampanyaları tüketiciler tarafından yakından takip ediliyor ancak bu yıl işler biraz değişecek gibi görünüyor. Çünkü Ticaret Bakanlığı devreye girdi. Artık kampanya dönemlerinde kullanılan bazı sihirli kelimeler bakanlık tarafından yasaklandı. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, sanal alışveriş sitelerinin bazı kelime oyunlarını tek tek ifşa etti.

Kasım ayının gelmesi ile birlikte indirimli alışveriş de gündeme oturdu. özellikle kara Cuma veya efsane Cuma olarak bilinen indirimler tüketiciler tarafından heyecanla bekleniyor. Ancak bu yıl sanal alışveriş siteleri indirim duygularında Kelime Oyunu Yapamayacak. TESK Başkanı Bendevi Palandöken Sanal alışveriş sitelerinin yaptığı indirim oyunlarına canlı yayında tek tek ifşa etti.

Piyasada tutulmamış ürünleri satıyorlar

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Katıldığı bir canlı yayında Kasım ayında yapılan indirim kampanyalarının nasıl işlediğini anlattı. genellikle elektronik ürünlerde kampanya olduğunu belirten Palandöken, teknolojisi değişmiş ya da piyasada tutmamış olan ürünlerin indirim adı altında satışa sunulduğunu söyledi. Palandöken açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar birbirlerini öldürürcesiye sıraya girip ne aldığını, nasıl fiyatlandırıldığını incelemeden, belki de kullanım özelliklerini bile bilmiyor, böyle bir alışveriş tekniği.”

Sihirli sözcüklere yasak geldi

Palandöken yapılan kampanyaların tüketicileri tüketime zorladığını da belirterek Özellikle bazı sihirli kelimelerin yasaklandığını ifade etti. Kampanyalar kapsamında yasaklanan sözcüklerin yalnızca ve sadece gibi sözcükleri olduğunu belirten Palandöken, “İhtiyacınızdan fazlasını alıyorsunuz. Diyelim ki 100 dolarlık bir emtia, 30-35 liraysa insanlar ihtiyacını alsın. Ona ulaşmak için tüketime zorlanması gibi bir satış tekniği bunlar.” dedi. Palandöken açıklamasının devamında ise “Fason üretiliyor, siz de ucuz diye raftaki 3-4 fiyatı görebiliyorsunuz. Dolayısıyla hem siz yanılıyorsunuz hem de vatandaş bunda zararlı çıkıyor. ” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu