GÜNDEM

Altın Fiyatları Neden Düştü? Uzmanlar Uyarıyor Dikkat! Kritik Tarih!

Altın fiyatları son zamanların en dibini gördü. Yatırımcılar altının neden düştüğünü merak ediyor. Uzmanlar konu ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Küresel piyasalardaki hareketlenmeden dolayı altın fiyatlarında da ciddi düşüşler yaşandı. Altın son iki ayın dibini görerek yatırımcısını endişelendirdi. Altın fiyatlarının düşmesinin arkasında yatan nedenler merak konusu oldu. Uzmanlar konu ile ilgili olarak ciddi uyarılarda bulundu. Yatırımcılar bu ciddi düşüşün ardından endişeye kapılsa da altın hesaplarına dokunmamayı tercih eden de var.

Altın Fiyatları Neden Düştü?

Küresel piyasalar enflasyon ile mücadele etmeye devam ediyor. Piyasalara göz attığımız zaman Avrupa’ da yaşanan enerji krizi ile beraber ekonomide de ciddi problemlerin yaşanmaya başladığını ifade edebiliriz. Bilhassa Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş ile beraber Avrupa’da zorlu kış aylarının yaşanacağını belirtebiliriz.
Avrupa’ daki enerji krizinin yanında ABD’ de yaşanan yüksek enflasyon oranları da ülkelerin piyasalarını etkilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde FED faiz kararının açıklanması ile altın fiyatlarında da hareketlenmeler yaşandı. Açıklamalar doğrultusunda Amerika enflasyon oranları beklenenin üzerinde geldi. Dolayısı ile altın fiyatlarında da ciddi düşüşler yaşandı.

Amerika’ da bu hafta açıklanan enflasyon verilerinin beklenenin üzerinde gelmesi ile gram altın fiyatlarında ciddi düşüşler gerçekleşti. Bu kapsamda ons fiyatı 1.655 dolar ile Nisan 2020 tarihinden itibaren en düşük seviyeyi gördü. Altın yatırımcısı bu düşüş ile endişeye kapıldı. Uzamanlar konu ile ilgili olarak uyarılarda bulundu.
Uzmanlar Uyarıyor Dikkat! Kritik Tarih!

ABD enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından gram altın fiyatlarında düşüşler yaşandı. Bu kapsamda merkez bankaları faiz artırımlarını sürdürürken gram altın fiyatları da faiz karşısında baskı altında kaldı. Düşüşe baktığımız zaman gram altın geçtiğimiz hafta 974 TL’ye kadar düştü. Aylardır 1000 TL üzerinde olan gram altının bir anda 974 TL’ ye kadar düşmesi altın yatırımcısını tedirginleşti.

Altın fiyatlarının düşmesi ile yatırımcın çoğunun dolara yöneldiğini ifade edebiliriz. Hali ile altın fiyatlarında düşüş devam ediyor. Ancak uzun vadeli olaya yaklaştığımız zaman gram altın fiyatının tekrardan artacağını ifade edebiliriz. Öte taraftan altın yatırımcısının merak ettiği bir diğer şey de kritik tarihin ne olduğu oldu.
FED’ in bu ay için açıklayacağı faiz kararı merak konusu oldu. Bu kapsamda 21 Eylül 2022 tarihinde açıklanacak FED faiz kararı altın için oldukça önem arz ediyor. Çünkü altın için oldukça belirli bir faktör olacağını ifade edebiliriz.

Küresel enflasyon ile mücadelede merkez bankaları faiz faktörünü kullansa da çok etkili olduğunu söyleyemeyiz. Bu kapsamda şu sonuca rahatça ulaştığımızı görüyoruz: Faizin arttırılması ile beraber altın fiyatlarında gerilemenin yaşandığı aşikardır. Şunu da açıklamada fayda var. ABD’ nin 21 Eylül 2022 tarihinde yapacağı FED toplantısında faiz artırımı yapması ihtimalinin yüksek görünüyor. Dolayısıyla altın yatırımcısı da likit kalmayı tercih ediyor diyebiliriz. Son günlerde altın fiyatının düşüşü son iki ayın en düşük seviyesinden işlem gördüğünü söyleyebiliriz.
Öte taraftan ons altın fiyatlarında da gerileme olduğunu ifade edebiliriz. Gün içindeki seviyelere baktığımız zaman 1661 dolara kadar gerilediğini ifade edebiliriz. Bütün bu bahislerin ardından analistlerin de odaklandığı nokta FED’ in kararları olacağını ifade edebiliriz. Dolayısı ile yatırımcılar da 21 Eylül 2022 tarihine odaklanmış durumda. Sonuç olarak FED toplantısından çıkacak karar doğrultusunda altın hareketleri yön bulacak. Ayrıca FED’ in beklentileri üzerinde faiz yükseltilmesi durumunda ons altında 1648-1644 dolar arasında test edilebileceği ifade edildi.

Başa dön tuşu