GÜNDEM

Araç Fiyatları Düştü TEB Taşıt Kredisi Faizlerini İndirdi! Herkes Araç Sahibi Olabilecek

Araç fiyatlarının düşmesi ile birlikte otomobil piyasası hareketlendi. Bu durumun farkında olan TEB, taşıt kredisinde kampanya yaptı ve indirim yoluna gitti.

İkinci el araç satışı konusunda yapılan düzenlemeler sayesinde araç fiyatları düşmeye başladı. Hayallerindeki arabayı satın almak isteyen vatandaşlar da hangi bankanın en avantajlı taşıt kredisi veren banka olduğunu araştırmaya girişti. Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar arasında da kıyasıya bir taşıt kredisi faiz indirimi yarışı başladı. Özellikle son yaptığı faiz indirimiyle TEB, avantajlı faiz oranlarıyla taşıt kredisi alma imkanı sunacak. Üstelik kullanacağınız taşıt kredisinin faizi kredi vadesi boyunca sabit kalacak ve piyasadaki faiz oranı değişikliklerinden etkilenmeyecek.

TEB’in internet sitesinde yaptığı açıklamalara göre taşıt kredisi kampanyası kapsamında sunulan 36 aya varan vade seçenekleri hem sıfır hem ikinci el araçlar için geçerli olacak. Faiz oranları yüzde 1,64’ten başlayacak ve vade süresi uzadıkça 2,15’e kadar yükselecek. Uzaktan bakıldığında yüksek bir faiz oranı gibi görülse de günümüz koşullarında diğer özel bankalar arasında en uygun taşıt kredisi faiz oranlarından biri olacak. Üstelik çoğu bankanın aksine TEB kefil gösterilmesini istemiyor ve hangi aralıklarla ödeme yapacağınızı belirlemeyi size bırakıyor. Şubelere gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden kolay bir şekilde başvuru yapabilir veya başvuru yapmadan önce kredi hesaplama seçeneğini kullanarak ne kadar taksit ödemeniz olacağını görebilirsiniz. İkinci el taşıtlarda kasko bedelinin 120.000 liraya kadar olan kısmı için yüzde 70, 120.000 lirayı geçen kısmı için yüzde 50’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. 2.el araç alımlarında, alınacak araç maksimum 10 yaşında olabilir.

TEB’in internet sitesinden ve mobil uygulamasından başvuru yapılabileceği gibi, banka şubelerine giderek de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki şubeden yapılacak başvurularda bazı belgeler istenmektedir. Bireysel Taşıt Kredisi başvurusu yapacak olan vatandaşların nüfus cüzdanı veya ehliyet fotokopisini, Gelir Belgesi veya Maaş Bordrosunu, ücretli çalışıyorsa maaş bordrosu antetli kağıt ile bildiriliyor ise firmanın imza sirkülerini bankaya teslim etmesi gerekmektedir. Serbest meslek sahibi olan ve işletme sahibi olan kişiler son 3 yıllık bilanço, Vergi Levhası ve Ticaret Sicil Gazetesi, satın alınacak araca ait proforma faturası ve 2. el araçlar için, satın alınacak araca ait ruhsat fotokopisini getirecektir.

Ticari Taşıt Kredisi kullanmak isteyen kişilerden Bireysel Taşıt Kredisi için gerekli olan evraklara ek olarak firma ortaklarına ve varsa kefillere ait nüfus cüzdanının fotokopisi, son 3 yıla ait Gelir Tablosu ve bilanço, Güncel Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi, İmza sirküleri istenmektedir.

ÖRNEK ÖDEME PLANI

TEB tarafından hazırlanan taşıt kredisi kampanyasından yararlanarak kullanacağınız 12 ay vadeli 50 bin liralık kredi için yüzde 1,64 faiz uygulanacaktır. Bu krediyi kullanan müşterilerin aylık olarak ödemesi gereken taksit tutarı 4.742 liradır. Daha uzun vade süresi ile kredi kullanmak isteyen kişilere daha yüksek faiz oranları sunulmaktadır. Örneğin; 36 ay vade ile çekilen bir kredinin faiz oranı 2,15 olacaktır. Bu kredinin taksit tutarı miktarı ise 2.184 liradır.

 

Başa dön tuşu