GÜNDEM

Asgari ücret 7 bin 500 TL oluyor! En yetkili isim 2023 zamlı maaşları tek tek açıkladı, emekli ve memura da büyük müjde var

2023 maaş zammı için geri sayım başladı. Her ay enflasyon rakamları açıklandıkça maaş zammı için de rakamlar belli oluyor. Bu defa açıklama en yetkili isimden geldi. İşte 2023 zamlı maaş tablosu…

Temmuz ayında maaşlara yapılan zamlar sonrasında Milyonlarca kişi gözünü Ocak ayında gelecek zam haberlerine çevirdi. Enflasyon verileri her ay tek tek açıklandıkça zamlı Maaşlar içinde formüller ortaya çıkıyor ve hesaplamalar yapılıyor. Şu anda temmuz ve ağustos ayı enflasyon rakamları ile Ortalamalar alındı. Hala 4 aylık rakam bekleniyor fakat yavaş yavaş tahminler paylaşılıyor. Üstelik asgari ücretle ilgili bomba gibi bir tahmin söz konusu. 13 Eylül tarihinde açıklanması beklenen Orta vadeli program sonrasında asgari ücrete bir ara zam daha yapılacağı iddia ediliyor.

2023 Ocak ayından itibaren milyonlarca çalışan, emekli ve memur maaşları yeniden hesaplanacak. Bildiğiniz üzere maaş hesaplaması yapılırken enflasyon verileri göz önünde bulunduruluyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi doğrudan enflasyon oranı ortalaması ile alırken memur emeklisine ise toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı ödeniyor. Aynı şekilde memurlarda enflasyon farkı alıyor. Asgari ücret ise Aralık ayında yapılan asgari ücret tespit Komisyonu doğrultusunda belirleniyor. Ancak şimdiden Ocak 2023 için yeni rakamlar telaffuz edilmeye başlandı.

ASGARİ ÜCRET NET 7500 TL OLACAK İDDİASI

Uzun yıllar sonra asgari ücrete Temmuz ayında ara zam yapılmıştı. Yılbaşında asgari ücretle çalışanlar dan alınan vergi kaldırılırken Temmuz ayında ise net asgari ücret 5500 TL olmuştu. Ancak Hayat pahalılığı ve enflasyon her geçen gün artmaya devam ediyor Bu sebeple Asgari ücretle çalışanlara verilen bu zamlar eriyip gidiyor. O nedenle de asgari ücretle çalışanlar için yeni zamlar istemiyor. Kulislerde dolaşan son bilgilere göre asgari ücrete beklenen zam aralık ayı olmadan gelecek. Çünkü çalışanların aldığı maaş Artık yeterli gelmiyor. Asgari ücret için şu anda konuşulan rakam ise 7500 TL.

BAKAN BİLGİN ÖNEMLİ SİNYALLER VERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 2023 maaş zammı açıklaması ile gündeme bomba gibi düştü. Milyonlarca kişinin beklediği açıklamaları yapan Bakan bildiğin, Enflasyonun farkında olduklarını ve çalışanların bunun karşısında ezilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Türkiye’de emekçinin devlete emanet olduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kimsenin emeğini heba olmasını istemediklerini de sözlerine ekledi.

SADECE 4 AYLIK VERİ KALDI

Asgari ücret 7500 TL olacak iddiaları gündeme gelirken aynı zamanda emekli ve memur maaşlarının da belirleyici olacak olan enflasyon oranı içinde rakamlar yavaş yavaş netleşmeye devam ediyor. Temmuz ve ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı şu anda yeni maaşların belirlenmesi için sadece 4 aylık veri kaldı. Ocak ayının ilk günlerinde 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olması ile beraber Emekli memurun alacağı zamlarda netlik kazanacak.

Başa dön tuşu