GÜNDEM

Asgari ücret 9 bin 86 TL oluyor! Enflasyon ve refah payı hesaplandı, çalışanlar bayram edecek

Asgari ücret zammı son dakika haberi! Tüm hesaplamalar yapıldı, yeni asgari ücret 9086 TL oluyor. Enflasyon ve refah payı da içinde.

Asgari ücret 9 bin 86 TL oluyor! Enflasyon ve refah payı hesaplandı, çalışanlar bayram edecek. Türkiye nefesini tuttu yeni asgari ücreti bekliyor. Uzmanlardan da asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları öncesinde yeni tahminler gelmeye devam ediyor. Bugüne kadar birçok hesaplama yapıldı, birçok tahmin gündeme geldi. Ancak TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon rakamları sonrası asgari ücret tahmini rekora koşuyor. Yeni yılda asgari ücrete gelecek zam haberimizde…

Milyonlarca çalışan yeni asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Enflasyon rakamlarının her geçen gün artması ile birlikte özellikle temel gıda ürünlerindeki fiyat artışı asgari ücretlinin belini büküyor. Bu sebeple de çalışanlar Asgari ücretin artmasının dört gözle bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün bir enflasyon verisi daha açıklanmıştı. Böylece asgari ücreti belirleyecek bir rakam daha ortaya çıkmış oldu. Enflasyon verilerinin açıklanması sonrası uzmanlar da yeni hesaplamalar yapmaya başladı. Asgari ücretle ilgili bomba bir tahmin daha gündemde.

ARALIK AYININ SONUNDA BELLİ OLACAK

Yeni asgari ücretin belirlenmesi için öncelikle asgari ücret tespit komisyonunun toplanması gerekiyor. Toplantıda hükümet temsilcileri, işçi temsilcileri ve işveren temsilcileri olacak. Aralık ayının başında asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları başlayacak. Ay ortasında da belirlenen rakamın açıklanması bekleniyor.

TEMMUZDA 5500 TL OLMUŞTU

Diğer yandan Uzun bir aradan sonra asgari ücrete Temmuz ayında ara zam yapılmıştı. Artan enflasyon rakamları nedeniyle Hayat bağlılığının yükselmesi asgari ücrete ara zam zorunluluğu getirmişti. Temmuz ayında yapılan düzenleme ile 5500 TL olarak ödenmeye başlanan asgari ücret Aralık ayında yeniden belirlenecek. Şimdiden milyonlarca çalışan kendini Aralık ayında yapılacak asgari ücret zammına hazırlamış durumda.

YENİ TAHMİNLER ORTAYA ÇIKTI

TÜİK enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte yeni asgari ücret tahminleri de ortaya çıkmaya başladı. 2022 yılında Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65,2. Asgari ücrete bugüne kadar yapılan zamlar ise her zaman Enflasyonun üstünde oldu. Uzmanlar da asgari ücret için yeni tahminlerini açıklamaya başladı. Eğer enflasyon tahminleri doğrultusunda Bir İdam olursa asgari ücrete 3568 TL zam gelecek. Yani yeni asgari ücret 9086 TL olacak. Ancak Elbette daha 2 aylık veri var Ve kesin rakam bu verilerin açıklanması sonrasında ortaya çıkacak.

Başa dön tuşu