GÜNDEM

Asgari ücret alanlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan müjde! Aylık 1.650 TL karşılığında ev sahibi olacaksınız! Kritik gün 13 Eylül

Asgari ücretliler müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın açıklayacak. Ayda sadece 1650 TL taksit ödeyerek ev sahibi olma şansınız var. Detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Eylül’de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini duyurmaya hazırlanıyor. Büyük bir heyecanla beklenen TOKİ sosyal konut projesinde asgari ücretlilere de büyük müjde var. Hem dar gelirliler, hem emekliler hem de asgari ücretliler bu proje kapsamında bütçesini sarsmadan ev sahibi olma şansını elde edecek. Yeni evlenecek gençler de projeye başvuru yaparak ev alma şansına sahip olacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, merakla beklenen sosyal konut projesi hakkında detayları anlattı. Peki, TOKİ sosyal konut başvuruları ne zaman başlayacak? Asgari ücretli aylık kaç TL taksit ödeyecek?

Asgari ücretliler aylık sadece 1.650 TL ödeyerek ev sahibi olacak. TOKİ sosyal konut taksitleri ile ilgili ilk bilgileri Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum verdi. Sosyal konut projesinin detayları ise yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak. Bakan Murat kurum yaptığı açıklamada, Sosyal konut projesinde taksit tutarlarını Asgari ücretliyi sarsmayacak şekilde olacağını söyledi. Peki, TOKİ sosyal Konut Projesi taksitleri ne kadar olacak? Asgari ücretli kaç TL taksit ödeyecek?

GELİRE GÖRE TAKSİT OLACAK

TOKİ sosyal konut projesi taksitleri gelire göre olacak. Daha önce yapılan açıklamada İstanbul’da yaşayanlar için gelir sınırının 16 bin lira olduğu belirtilmişti. Diğer illerde yaşayanlar için ise bu sınır 14 bin TL olarak belirlendi. Bu sınırın altında geliri olanlar TOKİ sosyal konut projesine başvuru yapabilir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum ise yaptığı açıklamada, asgari ücretli çalışan, emekli, yeni evlenecek gençler ve dar gelirliler için başlatılan projede taksitlerin gelire göre olacağını söyledi. Devlet, Toki sosyal konut projesinde Dar gelirli vatandaşların Ayhan kira ve konut fiyatlarına karşı korunması için başlattığı nokta yani aylık ödemelerin bütçeyi sarsmamasına özellikle dikkat ediliyor.

GELİRİN YÜZDE 30’U SINIR ALINACAK

Çevre ve şehircilik bakanı Murat kurum TOKİ sosyal Konut Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada gelirinin yüzde 30’unun sınır olarak alınacağını söyledi. Yani gelir durumunun %30’u en yüksek gelirden sınır alınırsa İstanbul’da ödenecek en yüksek taksit 4.800 TL olacak. Diğer illerde ise en yüksek taksit 4.200 TL olacak. Bu açıklamaya göre aylık geliri 5.500 lira olan asgari ücretli çalışanlar için taksit tutarının 1650 lira olması gündemde. Yani TOKİ sosyal konut projesine başlıyor Ben de asgari ücretli çalışanlar aylık 1650 TL taksitle ödeyerek ev sahibi olma şansını yakalayacak.

YARIN TÜM DETAYLAR ORTAYA ÇIKACAK

TOKİ sosyal Konut Projesi ile ilgili açıklamayı Yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Cumhuriyet tarihinin en büyük Konut Projesi olacak olan TOKİ ucuz konut projesi kapsamında evlenmeye hazırlananlar, emekliler, asgari ücretli çalışanların ev alma şansına sahip olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı proje için başvurular da yarın kabul edilecek.

Başa dön tuşu