GÜNDEM

Asgari ücret zammı refah payı belli oldu! 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren refah payı da eklenecek

Asgari ücret zammı milyonlarca kişi tarafından heyecanla bekleniyor. Yeni asgari ücret ne kadar olacak soru işareti Asgari ücret kaç TL olacak gibi soruların yanıtı aranıyor. Asgari ücret zammı merak edilirken refah Payı ortaya çıktı.

Asgari ücret zammı ile ilgili son gelişmeler milyonlarca çalışan tarafı da yakından takip ediliyor. Aralık ayına doğru geri sayım başlamışken vatandaşlar da yeni asgari ücret ne kadar olacak, asgari ücret zammı kaç TL olacak gibi sorulara yanıt bulmaya çalışıyor. Bu konuda hükümet yetkililerinden peş peşe açıklamalar geliyor. Enflasyona göre artışın uygulanacağı asgari ücrete refah payı da ekleneceği ortaya çıktı. Yeni asgari ücret ne kadar olur? Asgari ücret zammı ile ilgili son haberler neler? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerdeki en önemli gündemi asgari ücret zammı. AK Parti’nin TBMM’de yapılan grup toplantısında da bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. Yılbaşında asgari ücretliye sözlerini tutacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret zammı ile ilgili olumlu sinyaller verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada Aralık ayında topluma enflasyon karşısında rahatlatacak ve tahribatı giderecek bir zam yapılacağını söyledi. Yani asgari ücret zammı ile ilgili vatandaşın beklentileri Bu açıklamalar sonrasında oldukça arttı.

ARALIK AYINDA HER ŞEY NETLEŞECEK

2023 asgari ücret zammı ile ilgili toplantı Aralık ayında başlayacak. Asgari ücret tespit Komisyonu 3 defa toplanacak ve 4. toplantıda karar açıklanacak. Asgari ücret zammı ile ilgili uzmanların tahmini ise yüzde 80 oranında artış olması. Ancak artışın bir önceki Ocak ayındaki asgari ücrete göre mi yapılacağı yoksa Temmuz ara zammı sonrası asgari ücrete göre mi yapılacağı bilinmiyor. Eğer Ocak 2023 asgari ücrete göre artış yapılırsa yeni asgari ücretin 7500 TL civarında olacağı tahmin ediliyor. Ancak uzmanların daha yüksek tahminleri var. Bir çok Sosyal Güvenlik Uzmanı Asgari ücretin 8 bin – 9 bin TL aralığında olacağını düşünüyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI FORMÜLLERLE ORTAYA ÇIKTI

Asgari ücret zammı ile ilgili olarak masada birden fazla formül bulunuyor. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şu anda ortada dolaşan rakamların tamamen gerçek dışı olduğunu söylemişti. Asgari ücret zammının asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları doğrultusunda yapıldığını hatırlatan Vedat Bilgin, görüşmeler başladıktan sonra durumun değerlendirileceğini, Kararın Buna göre verileceğini Söylemişti.

REFAH PAYI DA EKLENECEK

Asgari ücret belirlenirken enflasyon rakamları baz alınıyor. Ancak bugüne kadar bakıldığında asgari ücret zammının Enflasyonun 5-6 puanın üstünde yapıldığı görülüyor. Yani asgari ücret zammına enflasyona ek olarak refah Payı da ekleniyor. 2023 yılında da yine aynı şekilde refah Payı eklenerek asgari ücret artışının yapılacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu