GÜNDEM

Asgari ücret zammında yeni gelişme! Bu rakam ilk kez konuşuldu, net asgari ücret 9.086 TL olacak

Asgari ücret zammı son dakika! 2023 yeni asgari ücret ile ilgili ilk kez bu rakam konuşuldu. Net asgari ücret belli oldu. 9.086 TL’ye yükselecek.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini güncelledi. Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisini yükselmesi ile birlikte asgari ücret zammı hesaplamaları da yeniden yapılmaya başlandı. asgari ücret zammı haberleri bekleyen milyonlara Müjdeli Haber geldi. Ocak zammı ile birlikte asgari ücret o rakama yükselecek.

Asgari ücret zammında yeni gelişme! Bu rakam ilk kez konuşuldu, net asgari ücret 9.086 TL olacak. Asgari ücret zammı son dakika gelişmeleri milyonlarca çalışan tarafından yakından takip ediliyor. Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmış ve 5500 TL olarak güncellenmiştir. 2023 yeni asgari ücret için asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları bekleniyor ancak ortaya çıkan Bazı veriler de bulunuyor. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisini güncellemesi ile birlikte asgari ücret zammı hesaplamaları yeniden yapılmaya başlandı. Yeni asgari ücret yapılan bu hesaplamalarla birlikte hiç kimsenin beklemediği bir rakama yükselecek. Bu rakam ilk kez telaffuz ediliyor.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNLERİNİ

Asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları milyonlarca çalışan tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. Aralık ayının ilk haftasında toplantıların başlaması beklenirken uzmanların tahminleri de peş peşe ortaya çıkmaya devam ediyor. Yeni asgari ücret için şu anda Uzmanlar 7500 TL ile 10.000 TL arasında tahminlerini ortaya koyuyor. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi yükseltmesi asgari ücret tahminlerini de değiştirdi. Uzmanlara göre yeni asgari ücret kimsenin beklemediği bir rakam olacak.

BU RAKAM İLK KEZ KONUŞULUYOR

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2022 yıl sonu enflasyon tahmini daha önce yapılan Açıklama ile yüzde 60,4 olarak açıklanmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Merkez Bankası tahminlerini güncelleyerek yılsonu enflasyon tahminini yüzde 65,2’ye yükselti. Buna göre Uzmanlar yeniden hesaplamalar yaptı. Yıl sonunda asgari ücrete gelecek olan zam 3568 TL olarak tahmin ediliyor. Yani bu artışla birlikte yeni asgari ücret 9086 TL olacak.

Ancak bu rakamların tamamı tahminlerden ibaret. Yani yıl sonunda yapılacak olan asgari ücret zammı asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları sonrasında ortaya çıkacak. Toplantıların ardından net asgari ücret Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in de katılımı ile açıklanacak.

Başa dön tuşu