GÜNDEM

Asgari ücrete bomba zam iddiası! Ocak’tan önce zam gelecek, yeni asgari ücret bakın ne kadar olacak!

Asgari ücret zammı ve emekli maaş zammı ile ilgili bomba iddialar! Ocak ayı beklenmeyecek, asgari ücrete Ocak’tan önce zam yapılacak. Asgari ücret ara zam sonrası bakın ne kadar olacak…

Yeni yıl için geri sayım başlarken Ocak ayında yapılacak olan emekli maaş zammı ve asgari ücret zammı herkes tarafından merak ediliyor. Ancak bugün iki ünlü ekonomistten bomba gibi iddialar geldi. Kulislerde dolaşan iddialara göre asgari ücret zammı için Ocak ayı beklenmeyecek. Temmuz ayında olduğu gibi asgari ücrete Kasım ayında da bir ara zam söz konusu olacak. Emekli zammı ile ilgili de bomba tahminler var.  Bakın Ocak ayında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

Asgari ücrete bomba zam iddiası! Ocak’tan önce zam gelecek, yeni asgari ücret bakın ne kadar olacak! Asgari ücret zammı ve emekli maaş zammı ile ilgili iki ünlü ekonomistten bomba gibi tahminler geldi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun Ocak ayında yapılacak olan zamlara ilişkin bilgi verirken Tunç Şatıroğlu ise asgari ücret için Kasım ayında sürpriz bir ara zam olabileceğini söyledi. Peki, Kasım’da Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? Ocak ayında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte asgari ücret zammı ve emekli zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri…

2023 YILI ASGARİ ÜCRET MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI BELLİ OLDU

Her geçen gün Hayat pahalılığı ve enflasyon verileri atmaya devam ederken yeni yıl öncesinde zamlı Maaşlar merak konusu oldu. SGK uzmanı Özgür Erdursun ve ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu yeni zamlı maaşlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İddiaya göre asgari ücret zammı için Ocak ayı beklenmeyecek nokta Temmuz olayında olduğu gibi Kasım ayında da asgari ücrete bir ara zam söz konusu olacak. Bildiğiniz üzere Temmuz ayında Asgari ücret en düşük 5500 TL olmuştu. Yine en düşük emekli maaşı 3500 TL’ye yükselirken SSK ve BAĞ-KUR emeklisine ise %42.35 zam yapılmıştı. Memur ve memur emeklisinin ise Temmuz ayında aldığı zam oranı %41.69 olmuştu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 5000 TL OLACAK

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabından Ocak 2023 de değişecek Maaşlar için açıklamalarda bulundu. 1 Ocak 2023 tarihi ile ilgili tahminlerde bulunan Erdursun, en düşük emekli aylığının 5000 TL olacağını söyledi. Erdursun Asgari ücretin ise 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren 7500 TL olacağını öne sürdü.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM İDDİASI

Diğer yandan ünlü Ekonomist Tunç Şatıroğlu da bazı tahminlerde bulundu. Asgari ücrete yeni bir ara zam daha olabileceğini söyleyen Şatıroğlu, Normal şartlarda yıllık olarak belirlenen Asgari ücretin yüksek enflasyon sebebiyle Kasım ayında bir kez daha artabileceğini öne sürdü. Tahminlerinde rakam vermekten kaçınan Şatıroğlu, artan enflasyon rakamları, kiralardaki fahiş artış ve okullarında açılması ile birlikte asgari ücrete ara zammını zorunlu hale geleceğini iddia etti. Asgari ücrete ara zam için Kasım ayını işaret eden Şatıroğlu, hükümetin bu konuda şu anda bir çalışması olduğunu da öne sürdü.

Başa dön tuşu