GÜNDEM

Asgari ücretliye yılbaşında çifte kazanım! Refah payı ve enflasyon farkı da verilecek, 10 bin TL’den fazla maaş ödenecek

Asgari ücret zammı ile ilgili en son gelişmeler asgari ücretliler tarafından merakla takip ediliyor. Artık aralık ayı için geri sayım başladı. Asgari ücretli yılbaşında çifte kazanımla sevinçten havalara uçacak.

Yeni asgari ücret için Aralık ayında asgari ücret tespit Komisyonu toplanacak. Milyonlarca çalışan Nefesini tuttu asgari ücret tespit komisyonundan gelecek haberleri bekliyoruz. Yılbaşından itibaren milyonlarca kişinin maaşı değişecek ve bu kararda asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarında alınacak. Aralık ayının ortalarına doğru yeni asgari ücretin belli olması bekleniyor. Uzmanlar ise şimdiden tahminlerini peş peşe Sıralamaya başladı.

Asgari ücret zammı ile ilgili her gelişme milyonlarca çalışan tarafından nefes nefese Takip ediliyor. Asgari ücret zammı ne kadar olacak, kim ne kadar maaş alacak, Enflasyon farkı ve refah payı eklenecek mi gibi birçok sorunun yanıtı da merak ediliyor. Artık asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarının başlaması için geri sayım başladı. Milyonları ilgilendiren toplantılar Aralık ayının başında başlayacak. 2023 yılı asgari ücretin ise Aralık ayının ortalarında açıklanacağı tahmin ediliyor. Peki, asgari ücret zammı ile ilgili son tahminler neler? 2023 yeni asgari ücret ne kadar olacak?

İŞ DÜNYASINDAN MESAJ VAR

Asgari ücret zammı ile ilgili Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki yılbaşında daha ileri adımlar atarak telafi sözümüzü yerine getirmeyi sürdüreceğiz” demişti. Erdoğan’ın bu açıklaması sonrasında milyonlarca çalışanı umutlandıran Başka Bir açıklamada iş dünyasından geldi.

ENFLASYON FARKI VE REFAH PAYI EKLENECEK

Asgari ücret zammı ile ilgili birçok farklı tahmin bulunuyor. Bunlar arasında en öne çıkan ise asgari ücrete enflasyon farkının vefat payının eklenmesi. Bu durumda Asgari ücretin 10.000 TL’ye kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Özellikle Merkez Bankası piyasa katılımcı anketinden çıkan sonuçlar asgari ücretle çalışanlar için çok önemli.

Merkez Bankası’nın son tahminlerine bakacak olursak yıl sonu enflasyon yüzde altmış beş olarak bekleniyor. Ancak bunun üzerine %5 refah boya eklenmesi gündemde. Bu durumda Ocak ayındaki asgari ücret eğer Temmuz zammının üzerinden değerlendirilirse 10 bin liraya kadar yükselecek. Ancak geçtiğimiz yılın sonunda belirlenen 4253,40 lira seviyesinde değerlendirme yapılırsa 7443,45 TL olarak ödenecek.

10.000 LİRA OLACAĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

2022 yılında enflasyon tahminleri oldukça yüksek. Temmuz ayında 5500 TL olan asgari ücret enflasyon tahminlerine göre zamlanırsa net Asgari ücretin 9075,58 lira seviyelerine kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ekleme yapması ve 10.000 TL olarak yeni asgari ücretin belirlenmesi bekleniyor.

Asgari ücret zammı ile ilgili masada başka ihtimaller de var. Özellikle 6 aylık enflasyon detayı da dikkat çekiyor. Uzmanların bu yöndeki tahminlerine bakacak olursak diğer ihtimaller şu şekilde;

5,500 TL üzerinden hesaplama ile yüzde 15,91 zamlı: 6,375 TL

5 Puan eklenirse: 6,650 TL

7 puan eklenirse: 6760 TL

10 puan eklenirse: 6,925 TL

 

Yüzde 17,86 zamlı: 6,482 TL

5 puan eklenirse: 6,757 TL

7 puan eklenirse: 6,867 TL

10 puan eklenirse: 7,032 TL

 

Yüzde 22,15 zamlı: 6,718 TL

5 puan eklenirse: 6,993 TL

7 puan eklenirse: 7,103 TL

10 puan eklenirse: 7,268 TL

Başa dön tuşu