GÜNDEM

Asgari Ücrette Gece Yarısı Sürprizi! İki Katına Çıkıyor

Son zamanlarda milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alan asgari ücret zammı yakından takip ediliyor. Küresel piyasalardaki ekonomik krizin Türkiye’ye olan olumsuz etkilerinden dolayı tüm herkesi rahatlatacak adım atılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon krizleri ulusal ekonomilerde de etkisini gösterdi. Birbirine entegre yapı içerisindeki ekonomik sistemlerde kelebek etkisi dediğimiz olay hakim oluyor. Dolayısı ile Türkiye’de de yüksek enflasyon ile mücadelenin yaşandığı ifade edilebilir. Böylesi bir ortamda insanlar asgari ücrete gelecek zammı şimdiden araştırmaya başladı. Günümüz ekonomi şartları göz önünde bulundurulduğunda asgari ücretin neredeyse iki katına çıkacağı söylendi.

Asgari Ücrette Gece Yarısı Sürprizi!

Milyonlarca vatandaş asgari ücrete gelecek zam için şimdiden heyecanlandı. Küresel piyasalardaki ekonomik krizin Türkiye ekonomisine olan etkilerinden dolayı herkesi rahatlatacak adımın atılacağı ifade edildi. Vatandaşların ekonomik krizden kaynaklı asgari ücretin ne kadar olacağını şimdiden araştırmaya başladı.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca dünyada yaşanan olaylar küresel olarak ekonomileri olumsuz etkilemeye başladı. Globalleşen dünyada birçok ülkede sınırların kalktığını ve bu kapsamda ekonomik olarak birbirlerine bağımlılık oranlarının arttığını ifade edebiliriz. Bilhassa bölgesel olarak oluşan Birlikler ile insan, emek ve sermaye serbestçe dolaşmaya başladı. Bu bağlamda ülkelerin birbirleri ile entegre bir yapı içerisine girmesi çok zaman almadı.

Karşılıklı bağımlılık ilkesi kapsamında ülkelerde ithalat ve ihracat oranlarında artış yaşandı. Dolayısı ile kelebek etkisi dediğimiz etkileşimin tam da bu noktada devreye girdiğini ifade edebiliriz. Peki nasıl? Şöyle ki: Okyanusun öbür ucunda yaşanan bir ekonomik hareketten bugün biz etkilenebiliyoruz ya da bir başka ülke etkilenebiliyor. Bu olumlu da olabilir aynı zamanda olumsuz etki de yaratabilir. Burada anlatılmak istenen birbirine entegre bir yapı içerisinde olan ülkelerde yaşanan ekonomik gelişimlerin diğer ülkelere olan etkisini göstermektedir.

İki Katına Çıkıyor

Karşılıklı bağımlılık ilkesi ile birbirine entegre bir yapı içerisinde giren ülkelerin ekonomik etkileri az çok anlatılmaya çalışıldı. Dolayısı ile Çin’ de ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisinin ardından yaşanan kapanmaların ekonomik olarak etkilerini tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Ardından Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaştan sonra Avrupa’ da ortaya çıkan enerji krizi ile artan enflasyon oranları kelebek etkisini bize çok güzel anlatıyor.

Küresel olarak yaşanan sağlık ve savaşın etkileri çok net bir şekilde hissedilmekte. Öte taraftan ABD’ de yaşanan yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında faiz artırımları da ülkelerin ekonomilerini etkilemektedir. Böylesi bir ortamda Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde de olumsuzlukların yaşandığını ifade edebiliriz. Türkiye’ de geçtiğimiz hafta Merkez Bankasının faiz kararı dört gözle bekleniyordu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıklayarak %13’ ten  %12’ ye düşürdüğünü belirtti.

Merkez bankasının faiz kararından sonra piyasalarda ciddi hareketlenmelerin yaşandığını ifade edebiliriz. Bilhassa dolardaki yükseliş gözden kaçmazken gram altında da ciddi düşüşler yaşanırken aynı zamanda bu hafta tekrar çıktı. Dolayısı ile ekonomik olarak böylesi bir ortamda insanlar asgari ücrete zam gelip gelmediğini araştırmaya başladı.

Asgari ücrete zam gelip gelmeyeceğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Küresel ekonomik krizin ülkemize olan etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan her kesimi rahatlatacak adımları attık, atmayı da sürdüreceğiz. Asgari ücret, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız” açıklamalarında bulundu.

Başa dön tuşu