GENEL

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı: 2009’dan bu yana en yüksek seviye

Piyasaların merakla beklediği Avrupa Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Avrupa Merkez Bankası, 12 yıl sonra bir ilke imza attı ve politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2’ye çıkardı. Bu kararla faiz oranı 2009 yılından bu yana olan zaman dilimindeki en yüksek seviyeye ulaşırken son 2 aydaki faiz artışı ise 1,5 puan olarak kaydedildi.
Piyasaların gözünü çevirdiği Avrupa Merkez Bankası (ECB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Politika faizini

75 baz puan artışla yüzde 2’ye yükselten ECB, 2009 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkardı. Avrupa Merkez Bankası bu kararla beraber 2 ayda toplam 1,5 puanlık faiz artışına gitmiş oldu. Önümüzdeki ay ise 50 baz puanlık bir artış daha beklendiği aktarılıyor.

POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 2’YE ÇIKARILDI

Avrupa Merkez Bankası, politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2’ye çıkardı. Alınan bu kararla birlikte faiz oranı 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye yükselirken son 2 aydaki faiz artışı ise 1,5 puan oldu. Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nin faiz artırımının ardından gözler Aralık ayına çevrildi. Para piyasalarındaki fiyatlandırmalarda ECB’nin önümüzdeki ay yapacağı toplantıda 50 baz puanlık bir faiz artışı daha yapması bekleniyor. Aralık ayında yapılması beklenen artırımın da 75 baz puan olacağı öngörülüyor.

ENFLASYON REKOR KIRIYOR

Avrupa Merkez Bankası (ECB), geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği toplantısında politika faizini 24 yıllık tarihinde ilk defa 75 baz puan artışla yüzde 1.25’e yükseltmişti. Avrupa2da enflasyon rekor kırıyor. Yıllık enflasyon Euro Bölgesi’nde Ağustos ayında yüzde 9,1, Eylül ayında yüzde 9,9’a yükselerek rekor kırmıştı. Öte yandan 18 ülkede enflasyon çifte haneleri gördü. Yüzde 24 ile Estonya, enflasyonun en çok hissedildiği bölge oldu. Litvanya ise yüzde 22 ile Estonya’yı takip etti. Almanya’da da enflasyon yüzde 10 ile son yılların en yüksek seviyesinde seyrediyor.

 

Başa dön tuşu