GÜNDEM

Bakan Bilgin’den Flaş EYT Açıklaması! EYT’lilerin İlk Maaşı Alacakları Tarih Belli Oldu

EYT düzenlemesi ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den flaş açıklama geldi. İşin uzmanı SGK Başmüfettişi İsa Karakaş EYT ile ilgili son dakika kulis bilgisini paylaştı. EYT mağduriyeti resmen sona eriyor! EYT ne zaman çıkacak? EYT’liler ne zaman ilk maaşlarını alacaklar? EYT’lilerin emekli aylıklarını almaya başlayacakları tarih resmen belli oldu! Tüm detaylar haberimizde sizlerle…

EYT yasası ile ilgili son flaş açıklama, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi! Bakan Bilgin katıldığı bir etkinlikte EYT ile ilgili olarak en geç Aralık ayına işaret ederek, yasa teklifinin Meclis gündemine Aralık ayında gireceğini dile getirdi. Bu açıklamanın ardından EYT’lilerin ilk maaşı alacakları tarih de ortaya çıktı. SGK Başmüfettişi İsa Karakaş, EYT düzenlemesiyle ilgili flaş açıklamalarda bulunarak konuyla ilgili önemli tespitlerini dile getirdi.

EYT’DE SON DAKİKA MÜJDESİ!

Türkiye gazetesindeki köşesinde Bakan Bilgin’in son açıklamalarından yola çıkarak önemli tespitlerde bulunan SGK Başmüfettişi İsa Karakaş, EYT yasasının artık resmen çıkacağını ve EYT’nin çözümünden geri adım atılmayacağını belirtti.

Karakaş yazısında bu soruya yanıt vererek Bu sorunun cevabını sağlıklı olarak tahlil etmek için 2023 Yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanununun TBMM’de yapılacak görüşmeleri ile hazırlanacak SGK bütçesi ve hükûmet kanadından yapılan açıklama ve planlamalara bakmak gerektiğini belirtti ve EYT takvimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

EYT’LİLER NE ZAMAN MAAŞ ALACAK? TARİH BELİ OLDU!

SGK Başmüfettişi İsa Karakaş yazısında EYT düzenlemesiyle ilgili flaş tahminlerde bulundu. Karakaş, en geç 31 Aralık 2022’ye kadar EYT yasa teklifinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini ve yürürlük tarihinin 2023 Ocak ayı olmasının değerlendirildiğini aktardı. Emekli aylığına ilişkin olarak ise, talepler takip eden aydan itibaren hak kazanılmakla birlikte sigortalılık statüsüne göre değişkenlik göstereceğinin altını çizdi.

Bu çerçevede SSK ve Bağkur statüsünden emekli aylığına hak kazanan EYT’liler, yazılı olarak emeklilik dilekçelerini sundukları tarihten itibaren bir sonraki ay, Emekli sandığına tabi olarak yaşlılık aylığına hak kazananlar ise yetkili makamdan alınmış emekliye sevk onayı ile görevle ilişiklerinin kesilmesini takip eden ay itibariyle aylık bağlanarak ilk emekli aylıklarını alabilecekler.

Sonuç olarak EYT yasasının en erken Aralık ayında kabul edilmesi ve yasalaşması halinde dahi 2023 Ocak ayının yürürlük tarihi kabul edilmesiyle EYT’liler ilk aylıklarını en erken 2023 Şubat ayında alabilecekler.

Başa dön tuşu