GÜNDEM

Bakan Emeklilik Bekleyenler için Bizzat Açıkladı! Gözler Meclis’te Aralık Ayında Yasalaşacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili flaş son dakika açıklaması! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin son dakika olarak duyurdu. EYT’liler sorunu resmen çözülüyor. Aralık ayında mecliste olacağı duyuruldu. Peki kimler erken emekli olabilecek? EYT çözümü nasıl olacak? Eyt yasası ile ilgili tüm bilinenler ve Bakan Bilgin’in son dakika açıklamasının tüm detayları haberimizde sizlerle…

Gündemde en öncelikli çözüm bekleyen konuların başında gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den son dakika açıklaması geldi. Kırşehir’de katıldığı bir etkinlikte EYT’lilerle ilgili soruyla karşılaşan Bakan Bilgin, flaş açıklamalarda bulundu. EYT sorunu resmen tarih oluyor! Sonunda beklenen olacak ve EYT’liler için emeklilik müjdesi verilecek. Bakan Bilgin, EYT konusunda tekrar Aralık ayını işaret ederek sorunun çözüme kavuşturulacağına dair beyanda bulundu.

ASGARİ ÜCRETE ENFLASYON AYARI

Bakan Bilgin, Kırşehir’de katıldığı 35. Ahilik Haftası etkinliğinde yaptığı açıklamada Aralık ayında emekçilere ve asgari ücretlilere de büyük bir müjde verileceğini ve hiçbir çalışanın enflasyona ezdirilmeyeceğinin altını çizdi. Bu açıklamayla birlikte daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı açıklamalarda 2023 yılı öncesinde asgari ücrete, enflasyonun da üzerinde bir zam yapılacağını belirtmişti.

EYT ÇALIŞMASINDA SONA GELİNDİ

Bakan Bilgin açıklamasında emeklilik sorunlarıyla ilgili olarak çalışmalarda artık son aşamaya geldiklerini bizzat duyurdu! EYT meselesinin çokça sorulduğunu belirten Bakan Bilgin, çalışmanın son şeklinin kısa sürede tamamlanacağını ve Aralık ayında TBMM’ye havale edileceğini duyurdu. TBMM’de hızla yasalaşması beklenen kanunla birlikte yüz binlerce EYT’linin sorunu çözümlenmiş olacak.

Bakan Bilgin açıklamasında EYT meselesinin çözümüyle ilgili TBMM vurgusu yaparak “Aralık ayında Meclis’te olacak. Bu tür düzenlemelerin teknik çalışmalarını biz yaparız, nihai kararı TBMM verir. Çünkü TBMM’nin iradesi kanun yaparak, uygulamaları denetleyerek tecelli eder. Demokratik sistemin esasında Meclis vardır. Meclis, yasaları yaparak, yasa yapma gücünü, iradesini ortaya koyarak, bizim hazırlık yaptığımız teknik çalışmaları yasaya dönüştürerek milletin sorunlarını çözüyor. EYT de bunlardan biri.” şeklinde konuştu.

KİMLER ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK?

1999 yılından önce sigorta girişi olup emeklilikte yaş dışındaki hizmet yılı ve prim ödeme gün sayısı şartlarını taşıyan tüm çalışanların belirli bir takvimle emekli edilmesi bekleniyor. EYT çalışmasında son durum ile ilgili net bilgilerin önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılması ve kafa karışıklığının da bu şekilde giderilmesi beklenecek. Ancak şuan için çalışma taslağıyla ilgili olarak herhangi bir netlik bulunmuyor.

Başa dön tuşu