GÜNDEM

Başvuru ekranı açıldı! 2 bin 500 TL ödeme yapılacak, geç kalmadan başvurunuzu yapın

Aile Bakanlığından hane başına yardım müjdesi geldi. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere ödenecek 2500 lira yardım için başvuru ekranı açıldı.

Başvuru ekranı açıldı! 2 bin 500 TL ödeme yapılacak, geç kalmadan başvurunuzu yapın. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Kış ayları öncesinde Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler için yeni yardım kalemi açıldı. Bakanlık, 900 TL-2.500 TL arasında değişen destek ödemelerini hesaplara yatırmaya hazırlanıyor. Doğalgaz desteği olarak hesaplara yatacak ödemeler için başvurular 5 Eylül 2022 tarihinde başlamıştı. Hala doğalgaz yardımı başvuruları devam ediyor. Doğalgaz destek ödemeleri için aranan başvuru şartları haberimizde…

Artan enerji fiyatları ve hayat pahalılığı sebebiyle vatandaşlar kış aylarında faturalarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünmeye devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından kış dönemine ilişkin fatura desteği ile ilgili yeni açıklamalar geldi. Başvuru yapan ve onaylanan ailelere 900 lira ile 2 bin 500 TL arasında değişen doğalgaz yardımı verilecek. Doğalgaz yardımı başvuruları 5 Eylül 2022 tarihinde başlamıştı. Başvuru yapmak isteyenler için hala başvuru süreci devam ediyor ve başvuru ekranı açık. Peki, kimler doğalgaz yardımı başvurusu yapabilir? Doğalgaz yardımı başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

900 İLA 2 BİN 500 TL ARASINDA YARDIM VERİLECEK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan son duyuruya göre Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara doğalgaz desteği ödemelerinin tutarları belli oldu. Başvurusu onaylanan vatandaşlar hane başına 900 lira ile 2 bin 500 TL arasında yardım alabilecek. Yardım tutarı ailelerin ihtiyaç durumuna ve hane içinde yaşayan Kişi sayısına göre belirlenecek nokta Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan herkes sosyal yardımdan faydalanabilecek.

E DEVLET BAŞVURU EKRANI AÇIK

Kış dönemi doğalgaz desteği için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Başvurular 5 Eylül 2022 tarihinde başlamıştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan sosyal yardım başvuru hizmeti ekranına tıklayarak başvuru için istenen bilgileri doldurabilir ve formunuzu onaylayabilirsiniz. Başvuru sonucunda ödeme almaya hak kazanan vatandaşlar faturaları ile birlikte PTT’ye giderek yardımdan yararlanabiliyor. Ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlar için destek süreci biraz daha farklı ilerliyor. Vatandaşların destek miktarı doğrudan kartlarına yansıyor ve 6 aylık kış dönemini kapsıyor.

KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Diğer yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan doğalgaz yardımı ödemelerinde daha öncesinde sadece Ev sahipleri destek kapsamındaydı. Ancak yeni düzenleme ile birlikte artık kiracılarda destek ödemelerinden faydalanabiliyor. 4 kişilik 1 hanenin içini aylık bir an para 7330 liranın altında kalıyorsa doğalgaz desteği veriliyor.

Ayrıca Kronik hastalığı bulunan ve hayatını yaşam destek cihazlarına bağlı olarak sürdürmek zorunda kalanlara ekstra ödeme veriliyor. Hastalığına dair raporu başvuru sırasında gösteren vatandaşlar belirlenen destek tutarının %5 daha fazla ödeme alabiliyor.

BAŞVURU ŞARTLARI AÇIKLANDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğalgaz yardımı için başvuru şartları açıklandı. Aranan şartlar şu şekilde;

Türk vatandaşı olması,

Doğalgaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,

İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğalgaz aboneliği bulunması,

Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,

Hakkında ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca hak sahipliği kararı verilmesi gerekiyor.

Başvuru şartlarını taşıyan herkes hala devam eden başvuru işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirebilir. Başvurusu onaylanan vatandaşlar ödemelerini PTT aracılığı ile alacak.

Başa dön tuşu