GÜNDEM

Başvuru yapan anında alıyor! Devletten 1150 TL ile 1410 TL nakit yardım veriliyor!

Devletten dar gelirli vatandaşa nakit yardım veriliyor. e-Devlet’ten başvuru yapan yardımı hemen alacak. 1150 TL ile 1410 TL arasında değişen yardım tutarı anında hesaba aktarılacak.

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların devletten aldığı yardımlara kış aylarında yenileri ekleniyor. Devlet maddi durumu yeterli olmayan ve elektrik ile doğalgaz faturalarına ödemekte güçlük çekenlere enerji tüketim desteği sağlıyor. Ardahan enerji fiyatları kış aylarının yaklaşması ile birlikte birçok vatandaşın İçine dert oldu. Bu konuda devletten de vatandaşlara müjde niteliğinde haberler gelmeye devam ediyor. Faturasını ödemekte güçlük çeken herkese devletten maddi yardım sağlanacak. Elektrik tüketim desteği zaten yıllardır devam ediyordu ancak bu yıl doğalgaz yardımı da eklendi. Maddi durumunuz yeterli değilse ve faturalarımı ödeyemiyorum diyorsanız devletin sağladığı bu imkândan anında faydalanabilirsiniz.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından birçok farklı başlıkta sosyal yardım ödemeleri sürüyorum. Özellikle yıllardır devam eden elektrik tüketim desteği kış aylarında vatandaşların faturalarını daha rahat ödemesine yardımcı oluyordu. 2019 yılından bu yana devam eden elektrik tüketim desteği ne bu yılı doğalgaz yardımı da eklendi. Milyonlarca dar gelirli vatandaşın faydalandığı bu yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden karşılanıyor. Elektrik faturasını ve doğalgaz faturasını ödemekte zorlanan vatandaşlar e-devlet üzerinden başvuru yapmaları halinde faturalarının bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Başvuru işlemlerini isteyenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile de yapabiliyor. Peki, kimler enerji tüketim desteği alabiliyor?

FATURA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Elektrik faturası yardımı ve doğalgaz faturası yardımı alabilmek için devletin belirlediği şartlara uygun olmak gerekiyor. Burada belirleyici olan ise hane içinde kişi başına düşen net gelir oluyor. Hane içinde kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden yani 1833 TL’den az ise Devlet’ten sosyal yardım almak mümkün oluyor. Eğer 4 kişilik bir ailede yaşıyorsanız ve geliriniz toplamda 7332 TL’nin altında kalıyoruz hep devlete sosyal yardım başvurusu yapabiliyorsunuz. Sosyal yardım başvuruları e Devlet üzerinden ya da PTT’den yapılabiliyor. Aynı zamanda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile de yardım başvurusu yapmak mümkün.

HANEDEKİ KİŞİ SAYISINA GÖRE DESTEK

Elektrik tüketim desteği ödemeleri hanede Kişi sayısına göre farklılık gösteriyor. Doğalgaz yardımı ödemeleri de ile hane başına yapılıyor. Gelen doğal gaz faturanız var ya da elektrik faturanızla birlikte PTT şubelerine giderek ne kadar sosyal yardım alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak ortalama yardımlar şu şekilde;

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (130 TL).

3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (173 TL).

4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (216 TL).

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (260 TL).

FATURA İLE BİRLİKTE PTT’YE GİTMEK YETİYOR

Doğalgaz yardımı ve elektrik faturası yardımı yaptıktan sonra ödemeyi almak için PTT şubelerine T.C. kimlik kartımı ve Son aya ait faturanızla birlikte gitmeniz yetiyor. Başvuru işlemleri yukarıda da belirttiğimiz gibi e-Devlet’ten ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yapılabiliyor.

Başa dön tuşu