GENEL

Bir dilim ekmeğe sirke döküp odaya koyun! Sonuçları gördüğünüzde küçük dilinizi yutacaksınız

Sirke hakkında kesinlikle bilmek isteyeceğiniz şaşırtıcı kullanım alanlarını sizler için derledik.

Sirke, gerek temizlik için, gerekse salata sosu olarak evlerde en çok bulunan malzemelerden. Peki sirkenin daha bir çok kullanım alanı olduğunu biliyor muydunuz? İşte sirkenin daha önce hiç duymadığınız şaşırtıcı kullanım alanları…

Bulaşıkları ve Bulaşık Makinesini Temizleyin

Bulaşık makinesi tabletleri satın almak roket bilimi olmasa da, sirke daha da kolay bir çözüm olabilir. Bulaşık makinesini tabletlerle doldurmak yerine, biraz sirke ile bir döngü çalıştırmayı deneyin. Bu ürün bulaşıklarınızdaki yağı ve kiri kesecek kadar güçlüdür ve bulaşıkları çok daha temiz bırakır.

Ancak bulaşık yıkamak sirkenin birçok kullanım alanlarından biri olsa da, bulaşık makinenizi pırıl pırıl temiz tutabilir. Birkaç ayda bir, boş bulaşık makinesine bir bardak sirke dökün ve bir döngü çalıştırın. Sirke, makinede kaçınılmaz olarak biriken kireci, tortuyu veya sabun köpüğünü giderecektir. Sirke ile kısa bir döngü çalıştırarak bulaşık makinenizin verimli çalışacak kadar temiz olmasını sağlarsınız.

Araba Camını Yıkayın

Aracınızın yoldayken pek çok kir türüyle karşılaştığını düşünürsek, biriken kiri temizlemek için normal cam temizleyiciden biraz daha güçlü bir şeye ihtiyacınız olması normaldir. Bir dahaki sefere arabanızı evde yıkadığınızda, camları biraz sirke ile temizlemeyi deneyin.

Kristalleri yıkarken yüzeye bol miktarda sirke püskürtün. Ardından bir bezle ovalayın ve her zamanki gibi durulayın. Sirke asiditesi, biriken tüm kiri keserek pencerelerinizi temiz ve berrak bırakacaktır.

Koku Giderme ve Çöp Kovasını Temizleme

Çöp öğütücünüzü birkaç kez kullandıktan sonra oldukça kötü bir koku yaymaya başladığını fark edeceksiniz. Ve elbette, kimse lavabonun dibindeki tüm yiyecek parçalarını temizlemek için karanlık derinliklere ulaşmak istemez. Neyse ki, sirkenin birçok kullanımından biri, çöplerinizi hızlı bir şekilde temizleme yeteneğidir.

Bir dahaki sefere çöp öğütücünüzü temizlemeniz gerektiğinde, bir buz tepsisi alın ve bir ölçü limon dilimi, bir ölçü sirke ve bir ölçü su içeren küpler oluşturun ve bunları dondurun. Çöpünüzü temizlemeniz gerektiğinde, bu kovalardan bir veya ikisini lavaboya koyun ve açın. Karışım, kötü kokulu pislikleri temizleyecek, çöplerinizi temiz ve mutfağınızı limon kokulu bırakacaktır.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Ayaklarınızı Islatın

Güzellik salonuna gitmeye vaktiniz yoksa endişelenmeyin, evde biraz sirke ile pedikür yaptırın. Evet, tırnaklarınızı boyamak önemlidir, ancak bir salon bakımını benzersiz kılan şey, ayaklarınızı onları çirkin yapan ölü deriden kurtulmak için özel bir sıvıya batırmasıdır.

Evde salona yakışır bir tedavi yapmak için sirkeyi biraz gargara ile birleştirmeniz yeterlidir. Ayaklarınızı yaklaşık 15 dakika bu karışımda bekletin. Süre geçtikten sonra ayaklarınızı ovun ve tüm ölü derinin nasıl çıktığını izleyin. İşiniz bittiğinde, ayaklarınız bir profesyonel tarafından tedavi edilmiş gibi görünecek.

Evcil hayvanınızdaki pirelerden kurtulun

Evcil hayvanların pire eğilimli olduğu doğrudur, ancak bu, bu yaratıkların evinize girmesine izin verdiğiniz anlamına gelmez. Pire şampuanınız yoksa, evcil hayvanınızın kürkünden haşereleri yok etmek için sirke kullanabilirsiniz.

Bir ölçü elma sirkesini bir ölçü su ile bir sprey şişesinde karıştırın. Evcil hayvanınızı yıkadıktan sonra, sirke karışımı ve voila ile püskürtün. Sirke, pire de dahil olmak üzere herhangi bir haşere için hoş olmayan bir ortam yaratır. Karışımı düzenli olarak uygularsanız evcil hayvanınızın pirelerden uzak yaşamasını sağlamış olursunuz.

Havlularınızı Daha Yumuşak Yapın

Tekrar tekrar kullanıldığında havluların kabarık dokusunu kaybetmesi normaldir; Kirli ve cızırtılı görünmeye başlarlar ve sıcak bir duştan çıktıktan sonra kendinizi sarmak istediğiniz şey tam olarak bu değildir.

Havlularınızın canlanmaya ihtiyacı varsa sirke kullanmanın tam zamanı. Havlularınızı bir sonraki yıkadığınızda, döngüye yarım bardak sirke ekleyin; Havlularınıza hayat verecek, onları tekrar kabarık ve rahat hale getirecek.

Morlukları Daha Hızlı İyileştirir

Herkes zaman zaman bir yumru veya morluk yaşar. Ve bir düşünün, vücudunuzdaki o izlerden biraz daha hızlı kurtulabilseniz harika olmaz mıydı? Sirke ile yapabilirsiniz.

Bir dahaki sefere morardığınızda, bir kağıt havluyu damıtılmış beyaz sirkeye batırın ve morarmış bölgeye bastırın. Sirke özellikleri, çürüğün daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur, cildinizdeki izi giderir ve hatta ilişkili ağrıyı durdurur.

Meyveyi Daha Uzun Tutmak İçin Yıkayın

Bu, sirkenin en popüler kullanımlarından biridir ve her zaman kullanabilirsiniz. Süpermarketten meyve ve sebze satın aldığınızda saklamadan önce sirke ile yıkayın. Lavaboyu sıcak suyla doldurun, yarım bardak sirke ekleyin ve yaklaşık on dakika bekletin. Saklamadan önce onları durulamayı unutmayın.

Sirke, yiyeceklerin daha çabuk bozulmasına neden olan fazla kirleri giderecektir. Yiyeceklerinizi önce sirke ile yıkarsanız, en az bir hafta daha dayandığını fark edeceksiniz.

Lekeleri Çıkarın

Ne kadar dikkatli olursanız olun, zaman zaman kıyafetlerinizde mutlaka bir leke bulacaksınız. Endişelenmeyin, leke çıkarıcı ile ovmak veya daha da kötüsü giysiyi atmak yerine tipik sirke şişesini kullanın.

Leke görür görmez, etkilenen bölgeye biraz sirke sürün, giysiyi sepete atın ve ardından her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Yıkanması birkaç gün sürse bile sirke işe yarayacağı için giysiyi hemen yıkamanıza bile gerek yoktur. Yıkadığınızda, sirke izi kaldıracak ve giysiyi yeni gibi bırakacaktır.

Çiçeklerin Daha Uzun Süre Dayanmasına Yardımcı Olun

Evde bir buket çiçek çok güzel görünüyor. Ne yazık ki, buketler genellikle çok uzun sürmez. Bu çiçekler kesilir kesilmez ölmeye başlarlar ve sadece birkaç gün içinde değerli buketiniz solmuş çiçekler yığınına dönüşecektir.

Ancak sirkenin kullanım alanlarını biliyorsanız çiçeklerinizin bu kadar çabuk ölmesini önleyebilirsiniz. Buketinizi aldığınızda vazodaki suya iki yemek kaşığı sirke ve bir şeker ekleyin. Sirke karışımı çiçekler için besin görevi görerek buketinizin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar.

Kendi Yağ Alma Şampuanınızı Yapın

Özellikle yağlı bir saç deriniz varsa, saç tellerine zarar vermeden ve saçınızı kırmadan saçınızı temiz tutmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Ancak köklerinizi temizlemek için pahalı bir yağ giderici şampuan almak yerine sirke kullanarak kendi şampuanınızı yapmayı deneyin.

Eski bir şampuan şişesinde bir ölçü elma sirkesini iki ölçü su ile karıştırın. Karışımı çalkalayın ve kökten uca tarayarak saçınıza eşit olarak uygulayın. Karışımı beş dakika bekletin, sonra durulayın. Bitirdiğinizde, saçınız mükemmel temiz ve parlak olacak. Yağsız tutmak için saçınızı haftada en az bir kez bu şekilde yıkamayı unutmayın.

Çizilmiş DVD’yi Onarın

Akış hizmetleri bugünlerde çok popüler olmasına rağmen, birçok insan film izlemek istediklerinde hala güvenilir DVD’lerine yöneliyor. Bu disklerin kapladıkları alan dışında tek bir sorun vardır, çizilmeye eğilimlidirler. Yine de en sevdiğiniz DVD’den vazgeçmemelisiniz, bir şişe sirke alın ve hepsi bu.

Sirke birçok kullanım alanı arasında, çizik DVD’leri onarmanın da etkili bir yoludur. Sürücünüz atlar veya donarsa, alt kısmını beyaz sirkeye batırılmış yumuşak bir bezle silin. DVD tamamen kuruduğunda oynatıcınıza yerleştirin ve ara vermeden film izlemeye hazırlanın.

Sinir Bozucu Sinekleri Ortadan Kaldırın

Tam bir hayvansever olsanız bile, sinekler istenmeyen misafirler olarak kabul edilir. Neyse ki, biraz sirkeniz varsa, mutfağınızda uçuşan bu sinir bozucu yaratıklara katlanmak zorunda değilsiniz.

Bir tabak veya kavanoz alın ve biraz elma sirkesi dökün. Daha sonra üzerine birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Plakayı sineklerle en çok sorun yaşadığınız alana yerleştirin. Sinekler kokuya çekilecek, ancak yakında sıvıda boğulacak ve mutfağınızı sineklerden arındıracaktır.

Kokuları Ortadan Kaldırın

Hepimiz zaman zaman evimizde garip kokular yaşamışızdır. Eviniz özellikle kötü kokmasa bile, tamamen kurtulması zor ve tamir edilemeyen hoş olmayan, bayat bir koku yayabilir. Ancak evinizde hangi koku olursa olsun çözüm sirkedir.

Bu numara için sadece biraz sirke ve bir dilim beyaz ekmeğe ihtiyacınız olacak. Beyaz ekmeği bir kaseye koyun ve sirkeye tamamen batırın. Ekmek ıslatıldıktan sonra, kaseyi 24 saat boyunca sorunlu bir alana koyun. Sirkedeki asit ekmekteki maya ile birleşerek kokuları emecek ve evinizin temiz ve taze kokmasını sağlayacaktır.

Başa dön tuşu