GÜNDEM

Borcu olanlar bu fırsatı sakın kaçırmayın! Hepsi tek tek siliniyor, sizin yerinize devlet ödüyor

Devlet hepsini ödeyecek! Borcu olanlar sakın bu şansı kaçırmasın. Tek kalemde tüm borç yükünden kurtulacaksınız.

Borcu olanlar bu fırsatı sakın kaçırmayın! Hepsi tek tek siliniyor, sizin yerinize devlet ödüyor. İcra borçları affı ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. TBMM genel kurulunda yapılan görüşmeler sonucunda icra borçları affını da içeren yasa teklifi kabul edildi ve meclisten geçti. Böylece devlet, icra borcu olan vatandaşların borçlarını başvuru yapmaları durumunda ödeyecek. Üstelik tek bir dosya için değil birden fazla dosya içinde başvuru yapma şansına sahipsiniz. Bu şans bir daha gelmez, sakın kaçırmayın.

Milyonları ilgilendiren son dakika gelişmesi… TBMM genel kurulunda görüşülen torba yasa teklifi kabul edildi ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kabul edilen torba yasa teklifine göre öğrenim kredisi borçlarının faizleri silinecek, icra borçları devlet tarafından ödenecek. Başvuru yapan vatandaşlar hemen faydalanacak. Başvuru ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizin devamında…

DEVLET İCRA BORÇLARINI ÖDEYECEK

TBMM genel kurulunda görüşülen ve kabul edilen Torba Yasa kanun teklifine göre dalgın döneminde Maske ve Sokak kısıtlaması kurallarını ihlal edenlere kesilen cezalar silinecek. Devlet 3 milyara yakın alacağından vazgeçmiş olacak. Ayrıca KYK borçlarının faizleri de silinecek. Yani öğrenim kredisi kullanan öğrenciler sadece anaparayı geri ödeyecek.

Torba yasa kanun teklifinde kabul edilen diğer bir madde ise Kredi kredi kartı ya da çek senet borcu olanların 1 Temmuz 2023 tarihinden önce bu borçların ödenmesi durumunda kara listeden çıkarılması oldu. Yaklaşık 10 milyon kişi bu fırsattan faydalanacak. Ayrıca torba yasa kanun teklifine göre işverenlerin çalışanlarına yaptıkları doğalgaz ve diğer ısınma giderlerinin 30 Haziran 2023 tarihine kadar ilave olarak yapılan tutarları vergiden düşülecek.

Torba Yasa kanun teklifindeki diğer bir madde ise milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren icra borçlarının affı oldu. Devlet vatandaşların icra borçlarını ödeyecek ya da şirketler bu borçları vergiden düşebilecek.

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN YAPILACAK

Kabul edilen torba yasa kanun teklifinde vatandaşların en çok merak ettiği Detay icra borçlarının affı maddesi oldu. Devlet bu maddeye göre icra borçlarını karşılayacak ya da şirketler vergiden düşebilecek. Böylece yine devlet icra borçlarını Ödemiş olacak. İcra borçlarının affı için başvurular e-devlet üzerinden kabul edilecek. Şu an için başvuru tarihleri açıklanmadı ancak kısa süre içinde başvuruların başlaması bekleniyor.

Başa dön tuşu