SİYASET

Bu cenazeyi kaldırın

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Çukurova'da kilogram fiyatı 50 kuruşa dahi satılmadığı için dalında bırakılan limonlara dikkat çekti, iktidarı göreve çağırdı. Tüccarların limon bahçelerine gelerek para etmeyen ürünü almak yerine daldaki limonu toplayıp bahçeyi temizlemek için çiftçiden üstüne para istediğini belirten Barut, "Bakana ve iktidara çağrı yapıyoruz. Gelin bu limonu değerlendirin. Meyve suyu fabrikalarıyla anlaşın. Fabrikaları sübvanse edin, kilogramını 2 liradan çiftçiden alın. Çiftçinin yüzünü güldürün. Ya da Tarım Kredi Kooperatifleri ve bunların tarım marketleriyle anlaşın, bu limonları pazarlayın. Bu cenaze ortadan kalksın" dedi.

ÇİFTÇİLERİN DERDİNİ DİNLEDİ

Adana'nın Ali Hocalı Köyü'ndeki narenciye bahçelerine giderek başta limon üreticileri olmak üzere mandalina, portakal ve greyfurt üreten çiftçilerle buluşan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, sorunları dinledi, isteklerini not aldı. Üreticilerin narenciye fiyatlarının düşüklüğünden kaynaklı tepkilerine kulak veren Barut, üretim maliyetlerindeki artışa, gübreden mazota dek her kalemdeki fahiş fiyat artışlarına yönelik eleştirilerine de iktidarın kayıtsız kalmasına tepki gösterdi.

"ÖLDÜM, BİTTİM BEN, MAHVOLDUM"

Ürünü dalında kalan limon bahçesinde Milletvekili Ayhan Barut'a derdini anlatan çiftçi Fikret Demir, ağaçta kalan limonları göstererek, "Allah için görüyorsunuz. Bu ürünler ağaçta kaldı. Şu meyvenin haline bakın. 50 kuruştan bile satılmıyor. Budayıp yere atıyoruz, çöpe gidiyoruz. Ben bunun yüzünden ağlıyorum, öldüm, bittim, mahvoldum ben" diye feryat etti. Diğer çiftçiler de, "Gübre fiyatları çok yüksek. Ne yapacağımızı şaşırdık. Tüccar limon bahçesine geliyor. Ürün para etmiyor ya, 'Bana 15 bin lira para verin, bu limondan temizleyeyim bahçenizi' diyor. Bu reva mıdır, yazık değil mi bize?" dedi.

"BU CENAZEYİ KALDIRIN"

Altın gibi sarı limonların dalında kaldığına dikkat çeken Milletvekili Ayhan Barut ise, şunları kaydetti:
"Limon dalında kaldı, çiftçi dalında çürümeye terk etti. Bu limon dalında 50 kuruş dahi etmiyor. Tüccar geliyor, çiftçinin ürününü almadığı gibi üstüne para istiyor. Anayasamızın 45'inci maddesi, 'Devlet tarımsal üretimi planlar, çiftçinin girdilerini sağlar ve ürünü değerlendirir' der. İktidar ateş pahasına dönen girdileri temin etmediği gibi üreticinin ürünlerini de değerlendirmiyor. İktidara bir akıl daha veriyoruz. Buradan yetkililere, Bakana ve iktidara çağrı yapıyoruz. Gelin bu limonu değerlendirin. Meyve suyu fabrikalarıyla anlaşın. Fabrikaları sübvanse edin, kilogramını 2 liradan çiftçiden alın. Çiftçinin yüzünü güldürün. Nakliyecinin ve işçinin de yüzünü güldürün. Ya da Tarım Kredi Kooperatifleri ve bunların tarım marketleriyle anlaşın, bu limonları pazarlayın. Bu cenaze ortadan kalksın."

Başa dön tuşu