GÜNDEM

Bu sabah belli oldu! Milyonların beklediği haber geldi, yeni asgari ücret bu rakam olacak

Asgari ücret zammı son dakika! Milyonların beklediği müjde geldi, asgari ücrette yeni rakam bu sabah belli oldu. 2023 net asgari ücret bu rakam olacak!

Bu sabah belli oldu! Milyonların beklediği haber geldi, yeni asgari ücret bu rakam olacak. Asgari ücret zammı milyonlarca kişi tarafından heyecan ve merakla bekleniyor. Asgari ücretin ne kadar olacağı sadece çalışanları değil aynı zamanda tüm vatandaşları yakından ilgilendiriyor. 8 milyondan fazla kişinin maaşına Ocak ayı itibariyle zam gelecek. Yeni asgari ücretin ne kadar olacağı ile ilgili çok fazla tahminde var. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücret zammı açıklamaları sonrası beklentiler iyiden iyiye artmış durumda. Bugün ise asgari ücretle ilgili en net rakam ortaya çıktı. İşte merakla beklenen yeni asgari ücret…

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret zammı ile ilgili her gelişme yakından takip ediliyor. Yavaş yavaş Aralık ayının yaklaşması ile beraber asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları da heyecanla bekleniyor. Bir yandan toplantılardan ne sonuç çıkacağı merak edilirken bir yandan da uzmanların açıklamaları vatandaşları cezbediyor. Çünkü 8 milyondan fazla kişinin maaşını değiştirecek olan asgari ücretle ilgili çok önemli tahminler var. Peki yeni asgari ücret ne kadar olacak? 2023 asgari ücret zammı kaç TL olacak? İşte yeni asgari ücret zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri…

YENİ ASGARİ ÜCRETİN ÇIKACAĞI RAKAM BELLİ OLDU

Asgari ücret zammı ile ilgili yeni rakamlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Takvim gazetesi ekonomi müdürü Faruk Erdem, kimsenin tahmin etmediği bir rakamı açıkladı. Asgari ücret komisyonunun asgari ücreti belirlediğini ancak yine de enflasyon rakamlarının belirleyici olduğunu belirten Faruk Erdem, yaptığı hesaplamayı canlı yayında anlattı.

Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon tahmininin yüzde 65’in üzerinde olduğunu belirten Faruk Erdem, dolayısı ile bu rakam üzerinden bir düzenleme yapılacağını dile getirdi. Asgari ücret tahmini ile ilgili Aklındaki rakamı da açıklayan Faruk Erdem, 8000 TL ile 9500 TL arasında bir rakam beklediğini ifade etti.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN YENİ FORMÜL

Diğer yandan asgari ücret zammı için başka bir formül daha gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aralık ayı gelmeden kurmaylarına talimatı verdi. Masadaki formüle göre asgari ücret 30 + 50 formülü ile artacak. Yani asgari ücrete yapılacak olan zammın yüzde sekseni ulaşacağı düşünülüyor. Bu durumda da yeni asgari ücret 8000 TL’nin üstünde çıkacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da daha önce yaptığı açıklamada Asgari ücretle çalışanlara verdikleri telafi sözünü yerine getireceklerini ve Enflasyonun tahribatını ortadan kaldıracaklarını söylemişti. Yani bu açıklamalara bakılırsa asgari ücret artışı beklenenin üstünde olacak.

Elbette Asgari ücretin net olarak belirlenmesi için aralık ayı bekleniyor. Aralık ayının başında asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları başlayacak ve 3 toplantı gerçekleşecek. Son toplantının Aralık ayının ortalarına geleceği ve 2023 yeni asgari ücretin açıklanacağı düşünülüyor.

Başa dön tuşu